Jos väsynyt ja vetämätön oloni johtuu vitamiinien puutteesta...
Niin kuinkahan nopeasti se korjaantuu? Olen alkanut nyt ottaa Beroccaa, D-vitamiinipitoisia kalkkitaletteja (juon tosi vähän maitoa) sekä 2 E-Epa-kapselia päivittäin. Nuo E-Epat sisältää siis Omega 3 -rasvahappoja.
Lisäksi olen koettanut lisätä ulkoilua ja liikuntaa. Kasviksia ja hedelmiä syön minkä pystyn (olen allerginen omenalle, sitrushedelmille, tomaatille ja mansikoille; banaanista menee maha sekaisin ja mitään raakoja juureksia en voi syödä, ärtynyt suoli...).
Kommentit (6)
vuorokaudessa ja kalaöljyt päälle, tämä siis syksystä alkaen.
Ero entiseen nuutuneeseen talvioloon on niin huomattava, että nykysuositus on riittämättömyydessään suorastaan kansanterveydellinen rikos.
Noissa E-Epa-kapseleissa näyttää olevan myös D-vitamiinia, eli niistäkin saan sen 10 mikrogrammaa päivässä.
Mulla on kyllä kaapissa näköjään myös erillisiä D3-vitamiinitabletteja, joissa on myös tuo 10 mikrogrammaa. Uskaltaisinkohan ottaa vielä sellaisen, niin sitten saisin tuon 30 mikrogrammaa yhteensä?
Toivottavasti tuosta D-vitamiinista löytyy ratkaisu tähän tosissaan nuutuneeseen oloon. Iltaisin tekisi mieli vain maata vilttiin kääriytyneenä, eikä 8-9 tunnin unet tunnu riittävän...
Ne eivät kuitenkaan tehoa yhdessä yössä, varsinkin jos otat vain 30mikroa/vrk. Muista myös, ettei kaikki D imeydy, jos otat vitamiinit ruoan kanssa, muista että D on rasvaliukoinen vitamiini ja imeytyy paremmin jos ruoassa on reilummin rasvaa.
ollut ihan samoja oireita... yleensä myöhään syksyllä. Silloin minäkin alan hotkia noita vitamiineja ja kyllä minusta tuntuu, että niistä on apua. Ainakin psykologinen vaikutus tuolla ihanan pirteästi poreilevalla Berocca juomalla ja sillä on kiva hulauttaa muut pillerit alas :)
Kyllä alle viikossa olo alkaa olla virkeämpi! Kokeile myös vähentää huonoja hiilareita ruoastasi (sokeri, valkoinen jauho, pasta, peruna). Vielä kun olet lisännyt liikuntaa, niin varmasti tehoaa toi sun virkistyskuuri!
D3-vitamiinia pitäisi pimeään aikaan ottaa 30-50µg (naurettava suositus on tosin vain 7,5µg jonka verran varmaan sinäkin saat). Monet ravitsemusterapeutit syö jopa 100µg/vrk. Itseäni D piristi selvästi, eikä flunssat ole tarttuneet vaikka ennen sain kaikki mahdolliset liikkeellä olevat taudit.