No niin tekopyhät "yhteinen etu"-kiihkoilijat. Laittakaas lapsenne koekaniineiksi.
OULU 15:40 SANNA ALA-NIKULA Lähetä Tulosta Osaston arkisto Nuoria haetaan nyt ottamaan lintuinfluenssarokotus
LEHTIKUVA
Lääketehdas hakee lapsia ja nuoria tutkimukseen, jossa tutkitaan rokotetta lintuinfluenssaa vastaan.
0
Kansainvälinen lääkejätti Baxter hakee lapsia ja nuoria tutkimukseen, jossa tutkitaan rokotetta lintuinfluenssaa vastaan. Rokotetta on jo tutkittu aikuisilla, joilla se on todettu tehokkaaksi. Nyt tutkimuksia laajennetaan lapsiin ja nuoriin. Ensin rokotetta testaan 9--17-vuotiaisiin, sitten 3--8-vuotiaisiin ja lopuksi 6--35 kuukauden ikäisiin.
Lapsen tai nuoren on turvallista osallistua tutkimukseen vaikka sikainfluenssarokote olisi vastikään annettu, vakuuttaa tutkimuksesta vastaava virologian professori Timo Vesikari.
"Näillä rokotteilla ei ole toistensa kanssa oikeastaan mitään tekemistä. Tästä rokotteesta saa pohjaimmuniteetin. Jos epidemia tulee, niin se että on joskus saanut H5N1-lintuinfluenssarokotetta antaa sellaisen pohjan, joka on hyvä olla olemassa."
Vesikarin mukaan on vielä vaikea sanoa, kuinka innokkaita ihmiset ovat hakeutumaan jälleen rokotettaviksi, kun sikainfluenssa- ja kausi-influenssarokotteita on vastikään annettu. Tämän vuoksi rokotepaikkakuntia on otettu mukaan paljon.
Tutkimus toteutetaan Tampereen yliopiston rokotetutkimuskeskuksen klinikoilla muun muassa Helsingissä, Tampereella, Oulussa, Turussa ja Kokkolassa.
Rokotetta on jo annettu ensimmäiselle 3--17-vuotiaiden 30 hengen ryhmälle. Talven aikana on tarkoitus rokottaa noin 400 lasta ja nuorta.