Missä vaiheessa olette pyytäneet kummit?
Niin siis oletteko kysyneet kummit lapsellenne ennen vai jälkeen lapsen syntymän?
Kommentit (10)
ja neljästä kummista kolme on jo pyydetty. Eli erittäin hyvissä ajoin. :)
kysykää koko kaupunki ahneet vanhemmat!!!
Jospa kolmonen vaikka menis hetkeksi lepäämään ja rauhoittumaan, kun ei tainnut varsinaista vastausta ap:n kysymykseen olla.
Itseäni pyydettiin kummiksi vasta kun vauva syntyi ja minua harmitti, kun olisin ihan erilaisella mielenkiinnolla seurannut raskauttakin ja odottanut vauvan syntymää. Mielellään kummiksi voisi pyytää vaikka viimeisen kolmanneksen alkaessa.
sitten kun vauvaa jo melkein kastettiin, 2 lapselle sama, olisi ollut hienoa tietää että odottaa omaa kummilasta, kun tuo kysely tuli kuitenkin pikkasen yllätyksenä. (toivottavasti ei ollut mikään viimetingassa kysytty?!) oikeastaan olisin tiennyt muitakin ketä he olisivat ensin kysyä jo olisivat suostuneetkin.
nyt itse painimme kanssa että ketä kysyä ettei joku kuitenkin suutu.
Eikö muka sais olla kahhta kummia enenpää?
vasta lasten syntymän jälkee. Ei siihen mitään filosofiaa ole, itse ajattelin että sitten on sopiva aika. Ei kukaan ainakaan ole ääneen sanonut että ois pitäny aikasemmin kysyä.
Itse tiesin jo ennen kummityttöni syntymää tulevani kummiksi.
Mm. sen takia, että kaikista ei ole vaikkapa pahasti vammaisen lapsen kummiksi. Minusta on kohtuullista pyytää kummiksi vasta sitten kun on tieto mihin hommaan ryhtyy.
Ensivierailulla. Sekä yksi kauempaa asuva kummi ensi puhelinsoitolla, kun siis kaveri soitti ja onnitteli, kysyin, haluaisiko hän kummiksi.
Minua on pyydetty kahdesti kummiksi ensivierailullani lapsen ja äidin luo lapsen synnyttyä, kerran 3 viikkoa ennen ristiäisiä. Kaikki pyynnöt tulivat yllättävältä taholta, mutta tuota kolmatta pyyntöä hiukan osasin uumoilla, että saattaisivat pyytää.
Minusta olisi hyvä pyytää mahdollisimman pian lapsen synnyttyä. Ei kuitenkaan ennen syntymää. Tuo 3 viikkoa ennen ristiäisiä oli ehkä hiukan hätäisesti, yksi meistä kolmesta kummista ei meinannut hankalien työvuorojen vuoksi päästä paikalle.
ja neljästä kummista kolme on jo pyydetty. Eli erittäin hyvissä ajoin. :)