Jos olet onnistunut pudottamaan painoa, vaikuttiko selvästi myös mielialaan (esim.pms-oireisiin)?
Yritän tässä kaikin tavoin motivoida itseäni laihduttamaan. Tai aloittamaan "elämäntapamuutos", miten vain..
Haluan laihtua, olo on tönkkö ja väsynyt, olen ärtyisä ja viime vuosina pms-oireet pahentuneet..
Olen uudella innolla usean kerran viimekin vuonna aloittanut terveellisen elämän, mutta taas siis olen tässä tilanteessa että joulumässäilyn jälkeen vielä turpeampi olo kuin ennen.
Pituutta 170cm, painoa nyt n.75kg eli liikaa vaikkei ihan älyttömästi liikakiloja olekaan. Häissäni n.9 vuotta sitten painoin n.59kg!! Kaksi lasta ja aika tehnyt tehtävänsä ja nyt siis pudotettavaa on.. :(
Pari-kolme viikkoa sairastelua takana (keuhkoputkentulehdus) eikä vieläkään olo hyvä. Ärsyttää sekin etten pääse edes kävelylenkille kun tulee huono ja huohottava olo..siis tunnen etten vielä ole terve, en huohota vain kilojen takia ;)
Tykkään käydä esim. sauvakävelemässä, syksyllä innostuin jopa juoksemaan osan lenkeistä tai kävelemään ripeästi metsässä mäkisessä maastossa..
Aika vaan on kortilla juuri nyt, tosi harvassa ne hetket jolloin ehdin kotoa lähteä (vuorotellaan miehen kanssa töissä paljon, moikataan vaan eteisessä usean kerran viikossa.. :( )
Muistan elävästi miten viime vuonna tähän aikaan MUKA päätin että kesällä olo ihan varmasti keveämpi. Ja nyt painan enemmän kuin silloin. Voi hitto.
Keventäjät, kiloklubi, South Beach, Painonvartijat..nämä ovat tuttuja vuosien varrelta. Jostain on nyt löydyttävä se tosimotivaatio, en jaksa enää olla näin saamaton! Kolesteroliarvotkin olivat koholla, joten siinäkin suuri syy laihduttaa..
Motivoikaa minua, kiitos. Ja onko kohtalotovereita..