Uudelleensynnyttäjät! Kävittekö toista odottaessa synnytysvalmennuksessa? Ikäero?
Minä odotan toista syntyväksi noin kuukauden kuluttua ja esikoinen 5v. En yksinkertaisesti ole ehtinyt synnytysvalmennukseen ja ensimmäisenkin synnytyksessä olin varsin passiivinen (epiduraali loppuun asti) ja kirjaimellisesti makasin selälläni kun lahna eikä edes ponnistamisesta tullut mitään..
Haluaisin olla "hieman enemmän mukana" tämän kakkosen syntymässä mutta valmennukseen en enää ehdi.
Miten teillä meni?
Vai tuliko kakkonen semmoista vauhtia ettei valmennuksesta olisi edes hyötyä..? ;)
Kommentit (6)
Ei ainakaa meille ollut. Synnytys kaunisteltiin jotenkin helpoksi ja mukavaksi.. "Kyllähän se vähän sattuu, mutta onneksi on puudutukset.."
Kannatan avoimin mielin menoa ja katsoo miten menee..
en siis ole koskaan käynyt synnytysvalmennuksessa, mulla on ollut vaikeat raskaudet ja joka kerran kun valmennukseen olisi edes periaatteessa päässyt, olen jo ollut vuodelevossa. Ihan hyvin on kolme lasta kuitenkin syntynyt. Eli en usko valmennuksen autuaaksitekevään voimaan... ;-)
homma oli nimellä perhevalmennus ja sitä tarjotaan ainoastaan esikoista odottaville. Kyllähän siellä synnytyskin käytiin jotenkin läpi, mutta jos itse vähänkään tietää, mistä on kyse, ei "valmennuksesta" ole mitään erityistä hyötyä.
Olisin varmasti synnyttänyt ihan samalla tavalla, vaikken olisikaan valmennuksessa käynyt.
Ekassa kävin valmennuksissa, ja tein synnytyssuunnitelman jne, kaikki ihan turhaa: supistusten alettua jotkut hernepussit oli viiminen mitä ajattelin, huusin vaan tuskissani, ja kun olivat tulossa antamaan pyytämääni epiduraalia, en saanutkaan sitä, kun alkoi jo ponnistuttamaan niin vietävästi että poika oli pakko pusertaa samantien ulos... Nyt oon taas raskaana, aion kuitenkin osallistua yhteen valmennukseen, ja synnytyksessä toivon tällä kertaa todellakin sitä epiduraalia. Olisi ihana maata kuin lahna! Vaikka oli jotenkin hurjalla tavalla toisaalta ihan hienoa päästä kokemaan eka synnytys noin "brutaalilla" tavalla. Jälkikasvulle tulossa tasan vuosi ikäeroa.
Eli vain esikoista odottaessani kävin.
Lasten ikäeroa 4v.