Miksi joku ei halua julkaista ammutun omaisen nimeä?
Jos minun läheiseni ammuttaisiin noin, en keksi yhtään syytä miksi haluaisin salata sen? Paitsi jos asiassa olisi jotain hämärää mutta ketä haittaa jos lehdessä lukee että ville virtanen ammuttiin sellossa? lähettäkää tyhmälle perusteluja salaamiseen, kiitos.
Kommentit (12)
naapurissa kuoli lapsi tapaturmaisesti ja vaikka nimeä ei varsinaisesti julkaistu, mutta oli tiedossa - olivat iltalehdet ovella kukkapuskineen - siinä shokissa moni antaan haastattelun, jota katuu jälkikäteen
haastattelemaan sankoin joukoin, eikä vain sua, vaan kaikkia mahdollisia kummin kaimoja.
jos nimi on julkinen niin vuorokaudessa on uhrin koko elämä julkista kauraa. Itse en missään nimessä haluaisi, että oman omaiseni koko elämä on netissä retosteltavana,
En haluaisi tuollaisessa tilanteissa mitään sosiaalipornolta haiskahtavaa ulkopuolisten sääliä osakseni. Ne joiden tarvitsee tietää (lue: sukulaiset, ystävät, tuttavat, työkaverit), kyllä kuulevat asian muualtakin kuin lehdistä.
Ja tosiaankaan en kaipaisin oveni mitään haaskalintutoimittajia juttua kärkkymään. En ikimaailmassa myöskään antaisi lehdille lausuntoja naapurini tai tuttavani kuolemasta. En lähettäisi tarinoitani edes mihinkään "olitko paikalla" -uteluun.
Mitä väliä sillä on? Jos ei tällä kuolleella ole mitään karmeita luurankoja kaapissa, niin mitä pahaa on puhua ihmisestä, oli se sitten lehdissä, muistotilaisuudessa tai vain oman perhen kesken?
ei siihen mikään salaisuus liity. En vain halua, että joku mässäilee sillä tiedolla. Joku joka on niin utelias, kuin ap ja sitten vielä lähtee syyttely linjalle, jos nimeä ei tule.
Vituttaa kaiken mailman mässäilijät.
Koska suurin suru on hyvin henkilökohtainen ja sen haluaa myös käsitellä yksityisyydessä. Todellakaan minun rakkaani kuolema ei kuulu kenelläkään ulkopuoliselle.
niin en haluaisi, että elämääni ruodittaisiin nimen kanssa lehdissä, "se uhri oli sellainen ja sellainen" jne.
Myyrmannin ja Konginkankaan uhrit julkaistiin nimineen sekä tietenkin tsunamin, no tsunami lähinnä sen vuoksi, jotta saatiin oikea lista kadonneista. Mutta siis varsinkin noita Myyrmannin uhreja (koska heitä vain 6 + ampuja) ruodittiin aika paljon lehdissä. Yhden pojankin äiti oli monissa lehdissä, varmaan siksi, ettei oikein pystynyt/osannut kieltäytyä siinä tunnetilassa. Ja kaikista nimien kanssa maininnat oli tän ja tän ikäinen, oliko lapsia, puolisoa jne. En siis haluaisi, että omaa perheenjäsentä/sukulaista tuolla tavalla ruoditaan koko kansan edessä.
jos kyse oli työpaikkaromanssista, niin tuskin kukaan haluaa että surmatun perheenisän työpaikkaromansseja ruvetaan revittelemään lehdissä.
taas ihmettelen ketä kiinnostaa oliko kyseessä Maija Mäkinen vai Leena Lehtonen, jos ei kyseinen henkilö kuulu tuttavapiiriin. Mitä noilla nimillä loppujen lopuksi tehdään ja miksi kaivellaan jotain facebook-profiileja? Miksi Maijasta tai Leenasta ja heidän elämistään tulee mielenkiintoisia tällaisen tapahtuman vuoksi?
miksi heti oletetaan, että tuossa ollut joku pettäminen kyseessä? Käsittääkseni sitä työpaikkaromanssia ei ole edes vahvistettu missään.
jos kyse oli työpaikkaromanssista, niin tuskin kukaan haluaa että surmatun perheenisän työpaikkaromansseja ruvetaan revittelemään lehdissä.
Ja noilla voi olla perhe ja lapsia, jotka haluavat surra rauhassa ilman keltaista lehdistöä.