Elokuvien rakastelukohtaukset - näytelläänkö niissä aina?
Tällaisia mietin tässä tapaninpäivän iltana. Miten näyttelijät pääsevät niin hyvin tunnelmaan ja saavat kohtaukset näyttämään aidoilta?
Tässä hyvä esimerkki loistavasta kohtauksesta:
Kommentit (10)
Mutta eikö tuo pari ole pariskunta oikeassakin elämässä? tai ainakin joskus ollut..?
se sitten selittää tuon tunnelataukset jos he ovat pariskunta oikeastikin,
ap.
tuo kohtaus on hyvin kuvattu, leikattu, editoitu jne
tuo kohtaus on hyvin kuvattu, leikattu, editoitu jne
Tämäkin on totta.
-ap
Monsters ballissa on tosi hyvä panokohtaus.
Miten ajattelette opettavanne lapsillenne mediakriittisyyttä, jos ette itse tajua mitään elokuvien tekemisestä.
Näyttelijän TYÖ on kyetä elätymään/ilmentämään tunteita kuvaustilanteissa. Noissa tilanteissa saattaa ulkopuolisia iihmisiä olla läsnä useita (jopa kymmeniä) tila kylmä ja muutenkin täysin avoin. Intiimin näköinen makuuhuone saattaa olla khden seinän muodostama avoin nurkka valtavassa hallissa. Siksi näytteleminen on työtä.
Ohjaaminen on työtä siksi, että hän kykenee hallitsemaan kokonaiskäsityksen tulevasta elokuvasta. Elokuva muodostuu sadoista kuvista, jotka kuvataan erilaisissa tilanteissa eri päivinä ja jopa vuorokauden aikoina.
Elokuva on valtavan tiimin muodostama teos, jossa yhdistetään ajan, paikan, tarinan ja ihmisten illuusioita.
linkitetty kohtaus pohjautui lähinnä ihmisten toiveisiin "täydellisestä rakkaudesta". Jokainen haluaa tulla rakastetuksi ja kaivatuksi... näin poika odotti tyttöä ja täytti tämän lupauksen.
Seksi esitettiin kahden henkilön henkisenä kohtaamisena, joka on yleinen naisille esitetty illuusio rakastelusta. Todellisuudessa seksi on paljon muutakin kuin kiihkeää suutelemista, pitkiä katseita ja kauniita sanoja upeassa valossa. Todellisuudessa kukaan ei pääse niin lähelle sekstailevia ihmisiä kuin elokuvassa oli esitetty. Läheltä esittämällä haluttiin samaistaa katsoja osaksi parin seksiä.
Todellisuudessa seksi ei ole noin helppoa eikä "puhdasta". ME emme voi siirtyä julkisesta tilasta ajatuksella yksityiseen seksin tilaan. Todellisuudessa seksissä on eritteitä ja siihen liittyy monia tunteita, joita meistä jokainen kantaa mukanaan. Joku kokee seksin aikana aina häpeää, toinen keskittyy pelkästään itseensä. Moni meistä kokee seksikokemuksissa lukuisia erilaisia tunteita riippuen kumppanista, ajasta, paikasta ja tavasta harjoittaa seksiä.
Vain elokuvassa (ja henkilökohtaisissa fantasioissa) seksi on noin helppoa.
Aivan ihana kohtaus!