Entä jos en ikinä uskalla tehdä lasta, kun pelkään etten jaksa hoitaa?
olen 25v, avoliitossa. Ajatuksissa siintää ajatus perheestä. Jotenkin vaan pelottaa, etten ikinä jaksa sitä rumbaa. Nytkin elo rankkaa töiden ja opintojen kanssa.
Uskon, että tiedän, mitä lapsi tarvitsee. Mutta entä, jos en voi antaa sitä? Kaikkea aikaani, vapauttani, kolmea vuotta hoitovapaalla? Nää on kuitenkin ne mun arvoni.
Uskaltaako sitä sitten, kun iskee se vauvakuume ja kello tikittää? Siihenkö se uskallus perustuu?
Kommentit (3)
odottamaan aloittanut, 10 vuoden ehkäisy"breikin" jälkeen?
Jos vanha jaksaa, jaksaa nuorikin. Toisaalta, kaikki nuoretkaan eivät jaksa, eivätkä vanhat. Enemmistö molemmista kyllä.
Ikinä ei voi tietää varmaksi omia voimavarojaan, eikä todellakaan sitä, minkälainen uusi ihminen sieltä tupsahtaa. Vastuu lapsesta on suurempi mitä ainakaan minä en realistisesti pystynyt ymmärtämään ennen lapsen syntymää ja oman ajan ja vapauden määrä on vain haikea muisto. Mutta, mutta tuo oman ajan määräkin riippuu paljolti lapsen isästä ja muusta tukiverkosta.
Ehkäpä sulla ei ole vielä oikea ajankohta lapsenteolle? Meinaan, että sitten kun se vauvakuume iskee, niin se on menoa. Mulle vauvakuume iski 26-vuotiaana kuin salama kirkkaalta taivaalta ollessani sinkku, opiskelija ja pätkätöissä. Eipä mennyt kuin pari kuukautta niin olin parisuhteessa nykyisen mieheni kanssa ja nyt odotetaan toisen lapsemme syntymää tammikuussa. :)