Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan ruokinta...

Vierailija
21.12.2009 |

Hei sinä täysimetyksen suosija!



Perustele minulle miksi olen mielestäsi huono äiti kun en täysimetä vauvaani? Mikä tekee sinusta keskivertoa paremman ihmisen äitinä? Miksi osittainen imetys on huono asia?



Tämän kyselyn halusin väsätä muutaman kuukauden luettuani tällä palstalla tätä ihmeellistä täysimetyksen ihannointia ja palvontaa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olevan kaikki räpätädit jossain muualla kun täällä.

Vierailija
2/6 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imetyksellä ei mitata äitiyttä, vaikka sinä niin itse tunnut ajattelevankin.



Sen sijaan imetyksen edut ovat kiistattomat lapsen terveydelle ja hyvä on jos se onnistuu. Jos ei, niin sitten on pärjättävä ilman.



Samoin on kiistatottamasti parempi syödä terveellistä ruokaa kuin nakkeja ja ranskalaisia. Jos joskus sitten syö nakit ja ranskalaiset, niin ei se tee kenestäkään huonoa vanhempaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

suurin osa tällä palstalla tuntuu ajattelevan, että imettäminen on äitiyden mittari ja se onnistuu kaikilla kun itselläkin onnistuu.



Tosin onko korvike verrattavissa nakkeihin ja ranskalaisiin?

Vierailija
4/6 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vielä, että joku viisas äiti-ihminen muistaakseni viikonlopun aikana teki aloituksen jossa ihan suoraan sanoi olevansa keskivertoa parempi äiti kun täysimettää vauvaansa.



Tuntuu, että jotkut luulevat ettei vauvalle pysty antamaan läheisyyttä ilman tissiä.

Vierailija
5/6 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

...rintamaito sisältää suoja-aineita, entsyymejä ja hormoneja, jotka ovat hylödyllisiä, maidon koostumus muuttuu lapsen tarpeiden mukaan.

Täysimetyksessä maidon ravintoaineet imeytyvät parhaiten ja sama pätee myös maidon taudeilta suojaaviin ominaisuuksiin.



Suosin sitten omalla lapsellani täysimetystä, koska syyt ovat hyviä (ja imetys on ollut helppoa & maitoa riittää).



Mielestäni imetys ei ole äitiyden mittari, et ole sen huonompi tai parempi vaikka et imettäisi kertaakaan.

Vierailija
6/6 |
21.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

päivässä yhden korvikeannoksen? Esim. yötä vasten, kun vauva tuntuu nukkuvan sillä paremmin?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kaksi