Takokaan mulle järkeä päähän!
Ensimmäinen kierto, jolloin on yritetty raskautua ja saada toinen lapsi. Esikoisen saaminen vaati 1,5v yrittämisen. Nyt odotan kuukautisia ensi viikonloppuna, mutta haaveilen ihan kamalasti että olisinkin raskautunut. En kyllä usko, että kertalaakista onnistuisi nytkään, mutta pää liitelee silti pilvissä. Tiedän, että pettymys on valtava, jos (kun) kuukautiset alkaa.
Sanokaa mulle, että jalat maahan nyt!
Pelottaa se pettyminen. Tuon puolitoistavuotisen yrittämisen pettymyksen tunteet nousee pintaan jo nyt. Ristiriitaista, tiedän. Ahdistavaa.
Kommentit (2)
Rento pitäisi olla ja tavallaan mä olenkin. Kun en usko raskautuvani pian. Mutta silti pelottaa se pettyminen. Kummallinen fiilis.
t. ap
niin kauemman aikaa kestää. Itsellä ainakin tuntui menevän niin. Esikoista kovalla vaivalla yritettiin ja joka kuukausi oli todella suuri pettymys. Kuopusta aloimme yrittämään ajoissa. Koska olen kuullut, että kakkosta voi joutua odottamaan muutaman vuodenkin jos ei kauemmankin. Suuri yllätys oli, että raskaana olin jo ensimmäisestä kierrosta. En ollut odottanut sen tapahtuvan ainakaan puoleen vuoteen.
eli rento fiilis ja lapsi tulee jos on tullakseen.