Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

mitä ammattia et ymmärrä? miksi joku haluaa olla esim hammaslekuri?

Vierailija
06.01.2009 |

kaivella ihmisten hampaita ja haisevia suita? tai jalkahoitaja? syyläisiä ja känsäisiä jalkoja päivästä toiseen? hmm, siinä joitain minun ihmetyksen aiheitani. kertokaa omianne!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jonkun sunkin reiät on paikattava yms. Ala jossa ei ainakaan työvoimapulaa tiedossa. Raskas työ kylläkin...

T. Hml

Vierailija
2/3 |
06.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka välillä työ onkin puuduttavaa ja yksitoikkoista. Mutta ainakin palkka on hyvä, toisin kuin minulla pidemmän akateemisen tutkinnon suorittaneena. Ja tosiaan, lama ei syö työpaikkoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

parhaimman toimeentulo, noin keskimäärin siis.



Siinä oiva syy ryhtyä hammaslääkäriksi. Siinä työssä myös auttaa ihmisiä konkreettisesti ja tuntee tekevänsä arvokasta työtä. uskoisin sen olevan myös haasteellista ja vaativaa niin älyllisesti kuin taidollisesti. Ihmisillä on erilaisia "ongelmia" suussaan ja siinä saakin sitten miettiä parhaimmat tavat korjata virheitä (purentavirheitä mm.) ja olla perillä tieteen viimeisimmistä tutkimustuloksista.



En ole itse hammaslääkäri, joten arvailen vain. Tuosta palkkataso-tutkimuksesta kuulin muutama vuosi sitten radiosta (asiaohjelma, olisikohan ollut uutiset).