Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen paikka Thaimaa Krabi?

Vierailija
04.12.2009 |

Lähdetään sitten puolessa välissä kuuta 2 viikoksi sinne. Varasin matkan tällä viikolla, joten melko äkkilähtö siis. Meillä on 6, 8 ja 10 vuotiaat lapset. Ollaan siis joulun yli siellä. Onko kenelläkään kokemuksia paikasta? Ei olla aikaisemmin oltu Thaimaassa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tarkoitat, niin ihan kivaan kylään olette lähdössä. Pieni ja käveltävissä, mutta kaikki tarvittava (ravintolat, baarit, kaupat, kauneushoitolat jne) periaatteessa löytyy. Ja liikennekään ei ole yhtä "paha" kuin isommissa kaupungeissa.



Aonangin oma ranta ei ole kaikkein parhaimpia, joten kannattaa hypätä pitkähäntäveneeseen ja huristella lähisaarille. Sieltä löytyy upeita rantoja! Suosittelisin kovasti mm. Phra Nang Beachia, rannan toisessa päässä on sellainen luolamainen muodostelma jossa voi uida auringolta suojassa, ihan ehdoton ensimmäisinä päivinä kun yrittää olla palamatta auringossa =) Ja toki muutenkin ranta on tosi ihana. Pikkuiset värikkäät kalat kiinnostavat lapsia kovasti.



Krabin alue on todella kaunista, joten erilaisilla meriretkillä kannattaa käydä, sieltä löytyy saarten sisällä piilossa olevia huikaisevan kauniita laguuneja ja kivoja melontareittejä. Olemme itse buukanneet näitä retkiä ihan kadulta, ovat toimineet hyvin ja hintakin on vain murunen suomalaisten matkatoimistojen retkihinnoista.



Olen itse ollut Aonangissa kolmen lapsen kanssa, ja ensi keväänä suuntaamme sinne uudelleen.



Krabi Town onkin sitten eri juttu, siellä en ole käynyt joten en osaa siitä sanoa mitään.



Mukavaa matkaa, nauttikaa auringosta, merestä, ihanasta thai-ruuasta ja erilaisista hieronnoista ja hoidoista!



Vierailija
2/4 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menemme siis ekoina päivinä Phra Nang Beachille jateemme varmasti noita retkiä!



Terveisin,



3 lapsukaisen äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Krabi Town on ihana pieni kaupunki. Ei mitään ihmeellistä säpinää. Ihan tavallinen pieni tavallisten ihmisten kaupunki ilman kikkailuja. Yötori ja kauppoja riittää. Joelta voi 'vuokrata' venee jokiajelulle mangrovemetsää ihmettelemään. Se lienee ainoa paikka mihi Thaimaassa haluaisin enää mennä.

Vierailija
4/4 |
04.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan reissattu vuosia sitten Krabissa ja sinne vois lähteä uudelleen.



Uteliaisuudesta kyselen kuinka paljon matka maksoi äkkilähtönä..?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kolme