missä jumppaliikkeessä jännittyy myös lantionpohjalihakset?
niitä voi tietenkin jännittää pelkästäänkin,jos osaa, mutta minä en osaa :( on varmaan niin surkeet lihakset, mutta nyt alkaisin jumppaa niitä, kun lääkäri sanoi, että on vähän kohdunlaskeumaa :(
Neuvoisitko semmosen jumppaliikkeen, jossa jännittyy samalla lantionpohjalihakset?
Kommentit (11)
Seksissä.
Ja kun pysäytät virtsasuihkun kesken.
Ja kakkaa pidättäessä.
Laita sormi emättimeen ja yritä "imaista" sisäänpäin. Tunnet mitkä lihakset on kyseessä.
pissiä, niin silloin lantionpohjalihakset toimii. Ei kait muuta liikettä olekaan kuin tuo lantionpohjalihasten jumppa, eli kuin pissiä pidättäisit ja laskisit taas lihakset rennoksi jne.
ainakin physiopilateksessa korostetaan lantionpohjan merkitystä. Ja joogassa (ainakin astangassa) haetaan lantionpohjan tukea liikkeisiin. Ohjaajasta varmaan riippuu kuinka paljon ohjaa lantionpohjan käyttöä. Suosittelen menemään pilates-alkeiskurssille niin opit vaivaasi hyviä liikkeitä!
Moni ei varmaan usko mutta se kyllä varmasti auttaa jonkin verran.
ja pyörittele sitä 10 min päivässä molempiin suuntiin. Tehokasta treeniä lantionpohjalihaksille. Olen itse käynyt fysioterapeutilla ja tämä oli ensimmäinen asia jonka hän neuvoi.
Purista reisilihaksia toisiaan vasten ja peppu tiukaksi niin lujaa kun pystyt, ja työnnä lantiota eteenpäin. Eli sama juttu kun pidättäisit pissaa.
perjantaisin ja sunnuntaisin. Niissä kiinnitetään paljon huomiota keskivartalon ja syvien lihasten treenaamiseen, myös lantionpohjaan. Toki parhaiten toimii ehkä erityisesti lantionpohjalle suunnitellut liikkeet, nuo pidätysjutut tms., mutta en minä ainakaan jaksa tehdä niitä muutamaa päivää pidempään. Sen sijaan noita jumppia on ollut kiva tehdä ja selvästi ovat vaikuttaneet lantionpohjaan myös, esim. orgasmin voimaan.
Itämaisen tanssin kaikissa liikkeissä on keskeistä hyvä keskivartalon koonto ja lantionpohjalihasten aktivointi. Lähde siis itämaisen tanssin tanssitunnille! Porukka on rennompaa ja kirjavampaa kuin aerobicissa tai muissa ohjatuissa jumpissa tai tanssitunneilla. Ja kun liikkeet oppii, niitä on mukava tehdä kotona musiikin tahdissa.
ap