mitä mieltä kuoharitarjoilusta hautajaisissa
Kommentit (15)
meillä on kaikissa hautajaisissa pappikin mielellään skoolannut ja haudankaivaja ja ruumisautonkuljettaja kans.
Mutta mikä ettei, jos "juhlakalu" on sellainen, että sopii tilaisuuden luonteeseen, vaikka surullinen juhla tavallaan kyseessä onkin ja kuohari pikemminkin iloinen asia.
anoppikin skoolaili mielelellään oli tosi rento tunnelma
Tulisi vähän uusia tapoja suomalaiseen pönötykseen. Hieman uusia tuulia tahdon tuoda ja modernisoida koko juhlaa.
hau-tajai-si-ssa e-i tarvi-tse -oll-a rent-oa
hau-ta-jai-sis-sa ei tar-vit-se ol-la ren-to-a
vähän eurooppalaisia tuulia tähän pönötyskulttuuriin. Loppuillasta oli jo hauskaa kun tanssittiin haudalla lambadaa ja pappikin oli matkassa.
juhlakalu eli kuollut tästä pahastuisi. Eihän hän ole enää tässä maailmassa seuraamassa mitä hänen ruumiinsa ympärillä tapahtuu.
vielä ollut hautajaisissa, joissa olisi ollut alkoholia tarjolla (ja MONISSA olen ollut), edes kuoharin muodossa. Enkä todellakaan ole sitä kaivannut, on sitten ollut iso tai pieni muistotilaisuus. Minusta olisi ihan hullua skoolailla hautajaisissa.
Kaikista viimeisimmäksi olisin itse järjestänyt alkoholitarjoilua oman isäni hautajaisiin - viinaan kun kuoli.
Kukin kai tyylillään.
..hänen hautajaisissaan tarjotaan vaaleanpunaista samppanjaa. Hän ei todellakaan ole mikään juoppo, vaan perinteinen maatalon emäntä, mutta juhlatilanteissa pitää kuohuvasta. Sovimme näin hänen isänsä hautajaisten jatkoilla.
ei tarjota kuin sorbusta, että jää perintöä enemmän heille jaettavaksi.
haluaisin juhlissani tarjottavan mieliruokiani ja -juomiani. Sushia, samppanjaa, tapaksia, leivoksia jne.
Sopisi tyyliini ja vieraat voisivat näin muistella minua.
varustettiin kirkon ovella kaikki, jotka olivat tulossa saattamaan vainajaa viimeiselle matkalle.
Kirkon penkissä jokaisen paikalla oli jokaiselle piccolopullot. Kyllä se korkkien iloinen poksahtelu kevensi tunnelmaa, eihän se nyt tarvitse niin haudanvakavaa olla.
Ja kukaan ei ollut ollenkaan humalassa tai sekaisin, päin vastoin pappikin tuli jälkeenpäin kiittelemään, että oli kyllä tosi mukavat maahanpanijaiset.
hautajaisissa tarjottiin kon-jakkia.
Itse en alkoholia tarjoaisi