Olen kyllästynyt siihen ettei ole koskaa rahaa.
Tänään ostin viimeisillä rahoilla maitopurkin, riisihiutaleista sai puuro. Ei koskaa hedelmiä, lapsilisästä jää taas ruhtinaalliset 7 euroa laskujen jälkeen. Ei vaan jaksa. Miten te kestätte tällaista? Kohtalotovereita?
Kommentit (14)
kun en jaksanut taistella niitä vastaan.luottotiedot menee, ulosotto ei pysty mittaamaan mitään pois ku omaisuutta ei ole... työhön ei kannata mennä.. life sucks
hesareita jakamaan tai kotipalvelufirmaan tai sijaispalveluun sijaiseksi- palkka noin 2000 e/ kk brutto minimi
kun en jaksanut taistella niitä vastaan.luottotiedot menee, ulosotto ei pysty mittaamaan mitään pois ku omaisuutta ei ole... työhön ei kannata mennä.. life sucks
asuvat puolet ja puolet. Töissä käyn jo, elareita ei kumpikaa maksa, sosiaalitoimesta saa 50 euroa kuussa. Lapsilisä tulee toisesta lapsesta. Tässäkin kuussa 100 euroa jäi ruokaan, tuntuu ettei millää riitä vaikka e osta lihaakaa.
Me sitten kerrotaan missä menee pieleen...Jos kerran käyt töissä ja saat vielä sossustakin rahaa, niin aika vähän sulle näyttää jäävän.
Onko sulla kamalan pinei palkka, vai oletko jotenkin sössinyt ja on kulutusluottoja tms.
Silloin kun lapset on isällä, niin kierrä ahkerasti vaikka pulloja keräämässä. Niistä saat aika helposti jonkun kympin lisää ruokarahaa.
poltat ja juot pari saunakaljaa?
Mussunmussun.
Saat ihan varmaan sossusta tai kelasta kaikenmaailman apuja!
kyllä paremmin tienaava voi joutua maksamaan elareita vaikka lapset oliskin puolet ja puolet kummallakin.
vinkki pääkaupunkiseudulta. täällä on aika paljon kirppareita, jotka ottavat tavarat myyntiin, ei mene mitään kuluja ja veloittaa puolet kuluina.
Mulla on tälläinen paikka 2 - 3 krt vuodessa ja saan joka kerta n 50 euroa rahaa.
Käytän rahan joka kerta ruokaan. Ostan vehnäjauhoja, puurohiutaleita, tonnikalasäilykkeitä, kuivahiivaa, tomaattimurskaa, makarooneja eli halpaa, hyvin säilyvää ja auttaa niinä kuukausina, joilla rahaa ei jää.
Meillä on kaikki tavarat ja vaatteet realisoitu jo kauan aikaa sitten, kaapissa on laatikko, jonne aina laitan tavaran, jonka huomaan olevan ylimääräinen mutta saan paljon lahjoituksia. Appivanhemmat kun tulevat kylään, tuovat aina vähintään 2 kassillista, samoin moni ystävä tekee myös näin.
Eihän tästä paljoa apua saa, mutta kyllä tässä tilanteessa kaikki otetaan ilolla vastaan.
miten voi tienata niin vähän???
Itse hommasin lapsia vasta kun oli loppututkinto ja vakituinen työpaikka
että mihin katosi koko ap että vois auttaa, muttaku hän ei tuu avaa tilannettaan enempää.
jos sun tilanne on tuollainen niin sun pitäis olla oikeutettu siihen eu-ruoka-apu pakettiin(en tiedä sille oikeaa nimeä) mut siinä on ainakin just jauhoja,makaronia, ryynejä..en ees muista mitä kaikkea.
kun ap ilmestyis tänne kertomaan enemmän niin vois oikeasti yrittää auttaa, koska varmasti täällä monia joilla kokemusta samanlaisesta tilanteesta.
nim. ei edes aina ole ollu varaa siihen maitopurkkiin..
ja sitä vakituista työpaikkaahan ei nykymaailmassa välttämättä saa ikinä. Kyllästyttää nämä jeesustelijat. En ole tyhmä vaikka en opiskellut, lahjoja on enemmän kuin monella teistä yhteensä.
Kyllä aika monessa ammatissa on pienet tulot. Meillä sama tilanne usein kun ap:lla, sossurahoja ei saada eikä ole haettukaan vuosiin ja mieskin löytyy, mutta rahatilanteen osalta.
Ap sulla on kaksi vaihtoehtoa, pienentää menoja tai suurentaa tuloja.
miten voi tienata niin vähän???
Itse hommasin lapsia vasta kun oli loppututkinto ja vakituinen työpaikka
Alkoi kiinnostaa ja oli hyvä vinkki!
Siitä kun miinustaa verot niin jää n. 1400 kuussa, joten ei se koulutuskaan takaa hyvää palkkaa vaikka toki voi auttaa asiassa. Työpaikkani on ns. asiantuntijafirma ja työnkuvaani on vaatimuksena korkeakoulututkinto. Alihankkijan palkat kun ovat tuota luokkaa.
Oletko yh? Oletko töissä? Montako lasta?