Olisiko tämä teistä outoa
Eräs kaveri, jonka kanssa juttelen mesessä melkein päivittäin vaikka harvemmin nähdään livenä.
Kertoo aina vain negatiivisia asioita, mutta ei koskaan oikein mitään hyvää. Minusta on erityisen outoa se, että ei koskaan kerro mitään kivaa lapsestaan (taaperoikäinen).
Taannoin valitteli, että kun se ei puhu vielä mitään jne ja ihmetteli sitä kovasti. Nyt kysyin yhtenä päivänä, että joko juttelee niin oli sitten tullut paljonkin sanoja, mutta ei ollut maininnut siitä mitään. Luulisi, että sanoisi että "hei xxx sanoi tänään ekaa kertaa pappa" tms. kun kerran kovasti oli ihmetellyt sitä. Samoin ei ole koskaan kertonut esim. kun on alkanut kävellä tai muuta sellaista, mutta siitä kyllä valittaa jos valvottaa yöllä tai nukkumaanmeno on vaikeaa.
Esimerkkejä olisi lukuisia muitakin, mutta erityisesti ihmetyttää juuri se että ei koskaan mainitse mitään kivaa lapsestaan.
Kyseessä nuori äiti joten en tiedä tekeekö meidän 10v ikäero tämän.
Kommentit (3)
kun on joku jolle purkaa. Harmillisesti usein ne positiiviset asiat jätetään kertomatta.
usein ihmiset sitä jauhaa niitä negatiivisia juttuja, mutta miten on mahdollista että ei ikinä muka sano siitä lapsestaankaan mitään hyvää. Kyllä minun muut kaverini myös ihastelee lastensa taitoja jne.
itse en ole nostanut itseäni koskaan jalustalle enkä ole osannut kehua itseäni. en myöskään puolisioani muille ihmisille. huomaan saman myös lasteni kohdalla. jos joku kysyy osaako, tekeekö sitä ja sitä, toki vastaan, mutta en osaa kertoa tyyliin "vitsit meidän x teki tänään sitä ja tota" tmv. saatan kyllä kertoa, että olen tosi väsynyt, kun x valvottaa, menee huonosti nukkumaan, herää ajoissa tmv.
kun on joku jolle purkaa. Harmillisesti usein ne positiiviset asiat jätetään kertomatta.