Kun esikoiselle tekee sisaruksen
onko kaikki ongelmat poispyyhitty? Lapsista tulee toiset ihmiset huomioivia, jakavat kaiken, sosiaalisia jne?
Se sisarus poistaa automaattisesti kaikki tyypillisen ainokaisen ongelmat joita täällä parjataan?
Kommentit (13)
Kuulostaa tosi kamalalle että niitä muka tehdään.
Kertoo jotain älystä eli sen puutteesta, kun takertuu nipottamaan sanavalinnasta ja sivuuttaa sen itse sisällön. En ole ap.
mut uskon kyllä että aikuisena se on mukavaa että on sisarrus olemassa, vaikkei olisi erityisen läheinenkään. Ei toista lasta ehkä pelkästään sen takia kannata saada että esikoisella olisi sisarrus, vaan ihan sen toisen lapsen itsensä takia. Arvostaa lapsia omina persooninaan eikä ensisijaisesti sisarruksina.
Jos ikä ero on alle 3-vuotta niin varmaan onnistuu. Siitä yli on esikoinen saanut olla jo pitkään se ainokainen ja tulokas saa vain mustasukkaisuutta ja omimishalua aikaan. Ei tietenkään kaikilla näin, mutta monessa ystäväperheessä ollut näin.
Sinulla sitten lapset tehdään, ai saada??
teoriasta tekee se että lapset olisivat samaa sukupuolta.
oon nähny pienellä ikäerolla olevia sisaruksia, eri sukupuolen edustajina lapset eivät välttämättä tunne toisiaa läheisiksi..
Se on sitten se vuosien kasvaminen ja vanhempien hermojen koettelu siinä samalla.
Itse olen kolmas lapsi ja on siksi alusta asti ollut luontevaa, että lapsia tulee useampi.
Juu sisarushan riittää, ei sitä vanhempia mihinkään sitten tarvita...
lapsia vuosikausia ja lopulta saatiin ne. Ekaa piti yrittää 5 pitkää vuotta.
Alkeper. kirj.
6-vuotias, on peli joka tapauksessa jo menetetty. Itsekäs, elämässä pärjäämätön kakkapää hänestä väistämättä tulee, ei voi mitään... Hyi meitä vanhempia, kun emme pelastaneet hänen elämäänsä tekemällä toista lasta alle kolmen vuoden ikäerolla. No nythän voi sitten hankkia sterilisaation, ettei vaan tee toista lasta liian pitkällä ikäerolla ja tuomitse häntäkin samaan kurjuuteen kuin esikoista!
Jos ikä ero on alle 3-vuotta niin varmaan onnistuu. Siitä yli on esikoinen saanut olla jo pitkään se ainokainen ja tulokas saa vain mustasukkaisuutta ja omimishalua aikaan. Ei tietenkään kaikilla näin, mutta monessa ystäväperheessä ollut näin.
Riippumatta lasten lukumäärästä. Jos ei ole liian kauan metsään menty...
Mitäs jos kokeilisit lapsesi kasvattamista? Oli niitä sitten yksi tai kymmenen.
Se tosi usein auttaa.
Kuulostaa tosi kamalalle että niitä muka tehdään.
eivät välttämättä tunne toisiaan läheisiksi.