Miksi lapsi ei opi potalle..?
Ikää jo 3v 4 kk ja kaikkea on kokeiltu.. hermo palaa.. Kesällä harjoiteltiin, sitten pidettiin taukoa ja taas harjoiteltiin ja taas uudemman kerran.. ei tuota tulosta.. raivostuttaa : /
Kommentit (15)
http://www.drphil.com/articles/article/264
katsoin jakson joskus telkkarista ja oli ihan hyvä
Tekee aina housuun/vaippaan? Ei kakkaa pottaan?
Onko muuta kehitysviivettä? Oletko puhunut lääkärin kanssa?
paljastui että on kehitysviivettä, monella muullakin alalla.
Ota ne vaipat vaan pois. Lupaan että tulee sekä pissat että kakat vielä housuun monta kertaa, mutta luulisi aika pian hoksaavan, että vähemmällä pääsee lapsi itsekin kun käy pytyllä. Ei ole kiva olla housut märkänä.
- potta jätetään välistä kokonaan, pöntönpienennin aina pöntöllä sekä vessan ovi auki ja valot päällä
- vaippa otettiin yöllä pois kun huomattiin, että oli aina kuiva -> on toiminut
- ostettiin hauskoja "tarzan"-pökiä, jotka päällä poika juoksentelee pitkin päivää kotona, tytölle varmaankin röyhelö-jutut vetoaisi, riippuu tietenkin tytöstä
- kun tulee hätä poika juoksee itse vessaan, mutta ehdottpomasti ei saa huomata eikä mennä perässä -> tekee pisut toistaiseksi vaan kylppärin lattialle, ei ehdi pöntölle, mutta askel eteenpäin sekin ja helppo siivota suihkuttelemalla
- mahdollisimman paljon ilman vaippaa kotona ollessa
Enkä siis kysy millään pahalla, mutta keinot on erilaiset terveen ja esim. kehitysviiveisen lapsen kanssa.
Omilleni olen tehnyt niin, että olen sanonut, että vaippoja ei enää tehdä noin isoille ( ovat olle 2-v), että kun tämä paketti kuluu loppuun, sitten ne pissat ja kakat tehdään pottaan. Ja kun sen oppii, sitten on iso poika, ja saa tehdä isojen poikien juttuja ( kuten käydä iskän kanssa RC-auto radalla tms.)
Meillä se on toiminut tosi hyvin sen takia, että siinä lapsen ei tarvitse uhmata äitiä vastaan, vaan kysymys on "faktasta", näin vaan toimitaan. Omieni kohdalla olen ollut varma, että kypsyyttä löytyy tarpeeksi, vaipat yöt kuivia ja päivällä pitkiä aikoja jne.
tyttö oppisi käymään pissalla 3v9kk ikäisenä. Ei auttanut mitkään temput. Yhtenä päivänä vaan alkoi käydä vessassa. Lapsella tuskin on mitään fyysistä tai psyykkistä vikaa, tuo johtuu geeneistä. Joten eipä tuohon paljon vippaskonstit auta, lapsi oppii sitten kun oppii.
Mun lapsista keskimmäinen oppi käymään potalla vasta 3v4kk iässä, ihan yhtäkkiä. Nyt hän täyttää pian 4 ja silti pissailee housuunsa tosi paljon :( Välillä tulee vaiheita jolloin voi kastella housunsa esim. 5 kertaa päivässä. En tiedä miksi tämä on niin takkuista hänelle. Mutta kai tässä aika auttaa.
taitaa olla uhmis päällä ja haluaa vähän pompottaa. Unohdatte asian ja annatte olla. Turha tehda tosta mitää valtataistelua
käytiin lapsemme kanssa erikoislääkärillä asian tiimoilta ja ensimmäinen kysymys oli että kummalla vanhemmista on ollut sama ongelma. Eli on perinnöllistä. Minä sekä mieheni ollaan molemmat oltu myöhäisiä kuivaksi oppijoita, joten lapsemme on "supermyöhäinen" oppija kun taipumus tulee molemmilta suunnilta.
Vaipat pois ja pöntölle suoraan. Pari viikkoa voi olla aika ikävää mutta kyllä se lapsi oppii. Eli aina kotona ilman vaippoja, ei poikkeuksia.
"jätä vaan vaipat pois" ovat. Jos ei se lapsi opi niin ei se opi vaikka se kulkisi vuoden ilman vaippoja (joo, kokeiltu on!). Kiva sitten asua sellaisessa kämpässä missä pökäleitä tulee vastaan siellä ja täällä, uusi sohva imenyt varmaan sadat pissat itseensä, matot pesulassa joka viikko jne.
"jätä vaan vaipat pois" ovat. Jos ei se lapsi opi niin ei se opi vaikka se kulkisi vuoden ilman vaippoja (joo, kokeiltu on!). Kiva sitten asua sellaisessa kämpässä missä pökäleitä tulee vastaan siellä ja täällä, uusi sohva imenyt varmaan sadat pissat itseensä, matot pesulassa joka viikko jne.
Meilläkin kokemusta tästä. Tyttö 8v pissailee vieläkin housuihin. Tämä on totta!! Vaihtaa jatkuvasti alkkareita tai pahimmassa tapauksessa menee sukkahousut ja housutkin vaihtoon... Lisäksi tietty kastelee öisinkin:(((.
ei tosiaan saa pitää ilman vaippaa jos hän ei mitenkään pysty pissaamistaan kotrolloimaan! Ei lapsi tahallaan pissaa housuun joten tekee tosi pahaa lapsen itsetunnolle, että housut on kokoajan märät! T.11 ja 14
näkeekö lapsi mistään mallia? päiväkodissa tai kotona?