Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos on ollut takaamassa lainaa ja lainan ottaja kuolee ennen

Vierailija
15.11.2009 |

kun laina on maksettu takaisin niin eikös se jää sitten sille takaajalle se laina maksettavaksi? Vähän tyhmä kysymys, tiedän...

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

...jos kuolinpesä todetaan varattomaksi, niin kyllä se laina takaajan vastuulle jää. Mutta jos on mitään omaisuutta, niin velka kuitataan siitä pankille. Älkää hyvät ihmiset lähtekö takaamaan ainakaan kenenkään vieraan velkoja. Terveisin pankintäti

Vierailija
2/4 |
15.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kyse on ihan rahasta, eli lainaa vaikka 5000€ lomamatkaan ja lainan ottaja kuolee ---> takaaja maksaa. Mutta jos takaa vaikkapa asuntolainan, niin se asunto myydään ensin pois ja velat kuitataan sillä.



Pesänselvityksessä hoidetaan asiat niin, että omaisuudesta maksetaan ensin kaikki velat pois. Jos jotain jää jäljelle, vasta sitten ne jaetaan perillisten kesken. Lainat EIVÄT PERIYDY, mutta silloin pitää kiletäytyä perinnöstä.

Jos velallisen pesän haluaa periä, niin silloin perii myös kaikki velat.



Mutta ongelmia tosiaan voi tulla silloin jos lainaa on otettu ja se on käytetty elämiseen =siitä ei ole jäänyt mitään kongreettista minkä voisi myydä lainojen kuittaamiseksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

(jos asuntolainasta kyse) siis jos asunnon ym. myynnin jälkeen vielä jää lainaa niin sehän on takaajan maksettava? Tai jos lainan ottaja ei maksa lainaa tai ei varaa maksaa niin eikös sillonkin loppu ole takaajan vastuulla se maksaminen, jos ei ole omaisuutta ym. joka kattaisi koko lainan

Vierailija
4/4 |
15.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla ja exällä on makseltavaa asuntolainaa vielä 10v, vaikka ei ole enää taloakaan.

Eikä tietysti muutakaan omaisuutta.

Meillä on kuitenkin lainalla vakuutus, eli jos vaikka exäni kuolee, niin vakuutus korvaa hänen osuudestaan puolet. Siis yhteensä 24ke:n lainasta saisin 6ke kuitattua ja minulle jäisi maksettavaa 18ke.