Syökö lapsesi kasviksia joka aterialla? Jos ei, niin miksi?
Kommentit (17)
aamulla ei syö, koska ei aamulla ei ruoka maistu ja puuro on tärkeämpi. Juo kuitekin tuoremehua aamiaisella.
Iltapallalla on joskus hedelmiä, joskus jotain muuta.
Muilla aterioilla syö kyllä kasviksia aina.
ja aamu ja iltapalalla jossyödään leipää ja lapset rakastavat salaattia ja oikeastaan kaikkia kasviksia.Heti jos aterialta puuttuu vihreät lapset kysyy miksei ole?
Meillä molemmat lapset syö todella paljon kasviksia,mutta niitä on kyllä aina tarjottukki
ja aamu ja iltapalalla jossyödään leipää ja lapset rakastavat salaattia ja oikeastaan kaikkia kasviksia.Heti jos aterialta puuttuu vihreät lapset kysyy miksei ole?
Meillä molemmat lapset syö todella paljon kasviksia,mutta niitä on kyllä aina tarjottukki
ruuan kanssa, samoin paljon salaatteja. Leivän päällä aina jotain vihreää. Silti meidän 3v6kk ei niitä syö ( paitsi nykyään syö kun soseutan ruuan joukkoon).
Jossei kurkkua/porkkanaa tms., niin sitten ruoan joukossa vähintäänkin kohtuullisen annoksen sipulia (sitä syödään meillä paljon).
"kun ei kuitenkaan syö, kun ei tykkää". Miten kuvittelette lapsen ikinä oppivan niitä syömään??
Kasviksia opitaan syömään pienestä pitäen, kun niitä on tarjolla joka aterialla, tai lähes joka aterialla. Aina on maistettava pieni pala - ja pikkuhiljaa lapsi oppii niistä pitämään. SAmoin oppii myös aikuinen, jos ei vielä pidä.
Tarjotkaa siis kasviksia!! EI meilläkään pojat söis varmaan kuin hampurilaisia, jos saisivat valita, vaan eivät saa - ja siksi ovatkin kaikkiruokaisia!
Meillä on aina lämmin kasvislisäke aterialla, usein myös salaatti/raaste/pilkottuja kasviksia. Aamupalasta en hoitopäivinä tiedä, ei taida olla kasviksia? Iltapalla kotona haluavat yleensä iltapuuron jälkeen porkkanaa, lanttua tai paprikaa.
Mutta 100% aina eivät siis joka aterialla kasviksia saa. Syynä siis se, että eivät syö kaikkia aterioita kotona. Ja jos syövät esim. hedelmät välipalaksi, niin en kyllä enää kasviksia tarjoa.
Laitan paljon ruokaa, jossa on kasviksia seassa (kastikkeessa, keitossa, makaronilaatikon seassa jne.) ja leivän päälle pilkon tomaattia, kurkkua, paprikaa ym. Porkkanoita lapsi rakastaa ja pyytää niitä paljon naposteltavaksi. Hedelmiä syö pari päivässä (herkkuja mandariinit, omenat, banaani, kiivi, vesimeloni). Salaatteja en tee kovin usein - täytyy myöntää, että laiskuudesta, niissä on niin kova pilkkominen... :o/ Mutta kyllä meillä kasviksia syödään silti aika paljon kaikenkaikkiaan.
Aina on tarjottu ja on nähnyt mallia, mutta ei vaan syö.
Tuore- ja valmissalaatit uppoaa siinä missä muukin ruoka.
mutta siltikään 7v. poikamme ei syö niitä juuri koskaan, joten siitä ei ole kyse, ettei niitä tarjottaisi, niinkuin joku siitä niin viisaana kirjoitti, että kyllä ne vain syö jos niitä vain tarjotaan. Eivät kaikki! Lapsetkin ovat erilaisia, koska sitten 6v.lapsemme niitä taas syö.
Ja onhan hampurilaistenkin välissä kasviksia:salaattia ja suolakurkkua ;D
Aamulla syövät marjoja ja/tai hedelmiä puuron seassa ja iltapalalla jogurtin seassa. Välipala voi olla omena.
En kyllä tiedä mitä kasviksilla tarkoitetaan. Onko peruna kasvis ?
Salaattia ei ole joka aterialla. Tosin leivän päälle laitetaan aina kurkkua, tomaattia ja ehkä salaattiakin.
Mutta onneksi kastikkeissa menee porkkanaa, maissia ja esim valmis punajuurisalaatti menee. Kesällä maistuu leivän päällä salaatti ja kurkku, mutta nyt ei salaattikaan maistu. (?)
Nyt olen alkanut juottaa näitä juures-marjamehuja.
Meillä on harvoin salaattia. Joka aterialla on jotain vihannestakin, joko osana mössöä (siis tyyliin pastakastike jossa on tomaattia, sipulia ja paprikaa) tai kolmantena lisäkkeenä (liha/kala + riisi/peruna/pasta + joku vihannes, esim. kypsennetty papu, porkkana, herne...).
Salaattia meillä syödään yleensä vain silloin kun vihannekset ovat hyviä, ei tähän aikaan vuodesta kun kaikki maistuu puulta.
Niitä joudutaan rajoittamaan niin kuin muitakin herkkuja: kolmevuotiaalle ei enemmän kuin neljä-viisi hedelmää päivässä.
Kuitenkin melkein aina