Haavoja alapäässä!
Mulla on muutama haava alapäässäni, joita kutittaa ja kirvelee. Välillä ne on lähes parantunut, mutta sitten taas kutittaa ja kohta ne on jo auki ja niistä vuotaa verta. Tämä vaiva on kestänyt kauan! Olen käyttänyt Canestenia ja bebanthenia..mutta ei auta! Onko muilla kokemuksia miten pääsis eroon inhottavista haavoista?
Kommentit (11)
Tavallista hiivaa on ollut kerran aikaisemmin..siis pelkkää kutinaa pimpissä. Lähti pois canesten-puikolla. Nää haavat ei vaan lähde ei sitten millään. Pitääpä jättää nuo vehnä ja sokeri pois..jospas se auttais. Tulee kyllä oleen vaikeeta, herkkusuu kun olen.
kun on ollut raju hiiva. Ei muuta kuin hiivan häätöön ja jälkihoitona herkille ja helposti haavautuville limakalvoille bepanthen.
jokin sukupuolitauti, esim. herpes. Käy lääkärissä.
joskus samaa ja kyseessä paha hiiva.
sellasia, siis tosi pieniä mitä ei kyllä edes erota mutta kirvelee pirusti :/
Mulle tuli taas, kun jouduin syömään antibioottia. Eroon pääsemisessä kestää taas ikuisuus :(
Kokeile jättää sokeri ja vehnä kokonaan pois ruokavaliosta. Syöt maitohappobakteereita reiluja annoksia.
mullaki on samanlaisia vaivoja ja en oo kertonu äitille.Wc:ssä käynti myös joskus sattuu
Itsellä ollu yli vuoden samoja oireita eikä mistään tullut mitään tolkkua, mikä vois olla syynä. Kannattaa kokeilla cicatridinaa, itsellä se on paikallisesti auttanut, saa ilman reseptiä apteekista. Suosittelen kyllä käymään sukupuolitautitesteissä myös.
Olen 12-vuotias tyttö. Mua kutisee alapäähän hirveesti ja näyttäisi, että siellä olisi pieniä haavoja :/. Mitä teen? En uskalla kertoa äidille!