Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Elli vs Veera

29.10.2009 |

Tytölle mietitään nimeä, ja kaksi nimeä on selvinnyt ehdokkaaksi. Minkälaisia mielikuvia nimet Elli ja Veera tuovat mieleenne.

Jotakin sellaista vanhanaikaiselta kuulostavaa nimeä voi myös ehdottaa jota ei löydy almanakasta. Sillä almanakasta ei löydy meidän mieleemme muita kuin nuo Elli ja Veera.

Kiitos kaikille jotka jaksavat vastata.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
29.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan puhtaasti sen takia, etten pidä Elli-nimen merkityksestä.



Veera nimeen liitän kaksi asiaa: kevään ja suomalaisten vanhojen (kansallisromanttisten) elokuvien tunnelman (Kaunis Veera).



Mieleen tuli muutama muu nimi:

Hinni

Nelly

Ottilia

Ulri(ik)ka

Linne

Helmiina

Emmiina

Sandra/Santra

Telma

Eliina

Vierailija
2/3 |
30.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reippaita ja nättejä nimiä. Veera meillä myös esikoisen keskimmäisenä nimenä. Pikku-Veeroja on tietysti aika lailla, joten jos haluaa vähän "harvinaisempaa" nimeä niin sitten Elli.



Meille syntyi hiljattain poika, joten voin "luovuttaa" myös yhden minusta todella ihanan tytön nimen (ei kalenterissa) mietittäväksenne, joka olisi ollut yksi vahvin suosikki tytölle: Liinu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellistä ja Veerasta molemmista tulee minulle mieleen reippaus.



Tiedän, että joillekin ikäihmisille tulee Veerasta jostain syystä mieleen "Mustalais-Veera" (olisiko ollut jossain elokuvassa?), kun vanhan polven sukulaiset kauhistelivat yhden sukulaislapsen saatua nimekseen Veera.



Uusia nimiä ei taida olla tarjota. Vastaavia reippaita mun mielestä ovat Siiri, Saara, Kerttu ja Kaisa - mutta kaikki kalenterissa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kahdeksan