Normaalia perhe-elämää??
Olemme uusioperhe, minä, 9 ja 10 vuotiaat (mun tytöt) ja mies. Mies on reissuhommissa ja usein pois kotoa. Silloin kun iltasin sattuu paikalla olemaan niin olettaa että saa hakata olkkarissa pleikkaria?? Tulee sitten pikkukakkosta tai salkkaria niin muun perheen pitäis mennä lastenhuoneeseen tv:n ääreen kun melkeen 40vee äijä haluaa hakata tappopeliä? Hänellä ei oo kuulemma mitään sanavaltaa täällä tämän takia? Ottaa lasten kanssa yhteen jatkuvasti... Kuulostaa pieneltä murheelta, mu en jaksais tota kiukuttelua muiden murheiden lisäks. Heitän koko vekottimen kohta jokeen! Tai äijän!
Kommentit (36)
Aika jälkeenjääneeltä kuulostaa kyseinen äijä jos oma pelihimo menee muiden mukavuuden edelle. Ehkä poikamisboksi tai mamman kainalo olisi paras paikka hänelle?
Aiotko antaa heille kuvan, että mies on tärkeämpi kun saa käyttäytyä huonosti heitä kohtaan? Entä tyttöjen saama malli parisuhteesta? Toisia ei tarvitse kunnioittaa ja huonoon pitää tyytyä ettei vaan jää yksin. Huomaa lastesi arvo ja vaadi miestä muuttumaan tai muuttamaan.
Meillä pelataan ja paljon, mutta en antaisi alle 5-vuotiaan koskea pleikkariin. Nuo ylistämäsi älypelit (joista olen samaa mieltä vanhemmilla lapsilla) eivät edes mahdu pienen lapsen päähän niin, että niistä olisi paljonkaan hyötyä. Sen sijaan Pikku Kakkosesta opitaan mm. empatiaa, tätähän on tutkittukin.
Ps. Aikuiset pelaavat meillä vain kun lapset nukkuvat.
No sitten meillä on kaikki kakaroita :)
Esim wiillä on muutama loistava urheilupeli, esim pingis ja keilaus. Ihan mukavaa lapsellista tekemistä sadepäiville aikuisillekin.
Mies pelaa joskus jotain strategiapeliä, kun lapset ja minä ollaan jo nukkumassa. Hän menee muutenkin myöhemmin nukkumaan. Mitäs väliä tuolla nyt on.
Sitä en todellakaan sietäisi jos muun perheen pitäisi väistellä tuota sessiota!
Miestäsi kiihottaa väkivalta. aika huolestuttavaa-
Aiotko antaa heille kuvan, ettei miehestä ja hänen toiveistaan tarvitse ollenkaan välittää perheestä, varsinkin kun hän ei ole tytärten isä. Oikealle isälle tietysti olis kaikki sallittua.
Kyllä tässäkin asiassa pitäisi puuttua syihin eikä vain seurauksiin. Miksi mies pelaa jo alkuillasta? Ei kai sen takia, että te tytöt ette halua tehdä hänen kassaan mitään ja hän jää ulkopuoliseksi? Onko hän täysivaltainen perheejäsen? Keskustele miehesi kanssa kuin hän olisi aikuinen, niin hänestä saattaa lopulta jopa paljastua sellainen.
Aiotko antaa heille kuvan, ettei miehestä ja hänen toiveistaan tarvitse ollenkaan välittää perheestä, varsinkin kun hän ei ole tytärten isä. Oikealle isälle tietysti olis kaikki sallittua. Kyllä tässäkin asiassa pitäisi puuttua syihin eikä vain seurauksiin. Miksi mies pelaa jo alkuillasta? Ei kai sen takia, että te tytöt ette halua tehdä hänen kassaan mitään ja hän jää ulkopuoliseksi? Onko hän täysivaltainen perheejäsen? Keskustele miehesi kanssa kuin hän olisi aikuinen, niin hänestä saattaa lopulta jopa paljastua sellainen.
Jokaisen tunteista ja toiveista pitää välittää, mutta lapset ovat aikuisten armoilla ja tarvitsevat siksi erityistä suojelua ja huomioonottamista. Aikuiselta ihmiseltä voidaan vaatia enemmän, enkä todellkaan käsitä hyssyttelyä siitä, kuinka jatkuva pelaaminen on parempi kuin baarissa istuminen. Aivan kuin jollain ihmisellä olisi kiintiö vetäytyä pois perhe-elämästä tai käyttäytyä lapsellisesti.
9- ja 10-vuotiaat eivät ole vielä edes murrosiässä, joten kyllä heidän kanssaan pitäisi toimeen tulla. Jos aikuinen ihminen ei pysty sopeutumaan perhe-elämään, niin hän voi tehdä ratkaisunsa. lapsi joutuu vain alistumaan ja sopeutumaan. En todellakaan rinnastaisi aikuista lapsiin, en isää, isäpuolta, äitiä tai äitipuolta.
Hienoo et ootte antanu mielipiteitä ja ajateltavaa! Tää on tosiaan vaan yks pieni osa kaikista murheista ja meni eilen taas hermo siihen kiukutteluun... Remontin keskellä pinna kireellä ollaan muutenkin. Olkkari meillä on keskellä taloa ja kaiken "keskipiste" ja asiast on nyt tapeltu aika helkkaristi. Lasten huone on yläkerrassa enkä mä todella lähe ylös kun mua vähän väliä tarvitaan kuitenkin alhaalla. Mies hilas eilen suutuksissaan pleikkariinsa ja itsensä ylös ja pysyköön sitten siellä jos niin tärkee on...
Kasvatusvastuu on sulla ja niiden biologisella isällä.
Miten hitossa saan ton tajuumaan miten älytöntä toi on...?
järkeä, tehkää jotain hyödyllistä.
Totta tuokin, mut jos nyt kuitenki haluttais telsuakin töllöttää tai mitä vaan tehdä niin eikö olohuone oo tarkotettu koko perheen yhdessäolo paikaksi... Nyt siellä ei voi olla. En haluu et tytöt kattelee jotai tappopeliä enkä sitä itsekkään jaksa kuunnella. Ja mies kiukuttelee ku pikkukakara. Naurettavaa! Ja siis ihan "oikeitakin" murheita on ja sit menee enrgiat tälläsestä riitelemiseen. Ei jaksais.
Aivan kuin miehesi ei olisi koskaan kasvanut "isäksi" vaan on jäänyt pikkupojaksi. Sen siitä saa kun ottaa miehen mukaan perheeseen liian myöhäisessä vaiheessa :)
että pleikkarin peluut kielletään perheessänne esim. 3 päiväksi. Ja teette yhdessä jotain muuta kivaa, kuten käytte vaikkapa uimassa, kävelylenkillä ja pitsalla tai esim. kyläilemässä tuttavaperheen luona. Tai vaikkapa suoritatte viikkosiivouksen koko perheen voimin yhdessä. Tehkää jotain mitä teette yleensä yhdessä niin ehkä huomaatte kuinka pieni asia jokin pleikkari tai pikkukakkonen oikeesti on.
Vaihtakaa huonejärjestystä, katsokaa tietsikasta tv:tä, menkää ulos. Meidän 8 henkinen perhe ei yleensä ehdi katsoa tv:tä ollenkaan, aina on jotain muuta puuhaa.
Miksei myös väkivaltaelokuvia ja pornoa? Kun kerran on usein pois kotoa...
Mies pelatkoon pleikkariaan niinä iltoina kun EI ole kotona. Voihan se kuljettaa sen pleikkarin mukanaan työmatkoilla. (Ja salaa toivon että joku työkaveri nauraa lapselliselle harrastukselle ja se lopahtaa siihen :)
pitää asua yhdessä? Mies olisi reissuhommissaan tai omassa kodissaan (pelaamassa kun huvittaa), ap tytöjensä kanssa omassaan. Ap tapailisi miestä silloin kun hänelle sopii. Tämä pelaajamies ei ole mikään isähahmo lapsille, elämä vaikuttaa avauksen perusteella aika tylsältä. Eri huusholleihin ja ja seukkaamaan ehdotan minä!
Jos mies ottaa jatkuvasti yhteen lastesi kanssa, niin eikös se nyt ole selvää että rauhoitat lastesi elämän. Toivottavasti tuon ikäiset lapset eivät myöskään katso Salkkareita. Sekään ei ole hyväksi noin pienille tytöille.