Jos olisi PAKKO, mihin EU -maahan muuttaisit ja miksi?
Kommentit (23)
Nämä maat tunnen, ja osaan kielet.
Itä-Euroopan maihin en voisi muuttaa, enkä myöskään etelään päin (paitsi ehkä todella väliaikaisesti, vuodeksi korkeintaan).
Briteissä voisin kuvitella asuvani mutta Irlanti on jo liian eristyksissä minun makuuni (en haluaisi asua saarella, josta ei pääse edes tunnelia pitkin pois =).
mutta käy tämä Britanniakin. Mielelläni en muuttaisi itä-Eurooppaan, esim Puolaan.
Hollanti siksi, että siellä on mukavan vapaamielinen ilmapiiri. Sallivaa porukkaa, mutta silti toimiva yhteiskunta.
Britannia siksi, että osaan kielen ja tunnen kulttuurin. Ja britit puolestaan osaavat jonottaa.
En muuttaisi näihin uusiin EU-maihin (Romania, Bulgaria ja entiset Neuvostotasavallan alueet) koska olen ennakkoluuloinen kyseisten maiden kulttuureja kohtaan.
Saksassa, Tanskassa ja Irlannissa.
Ihan mihin tahansa noista voisin muuttaa.
Aika moneen muuhunkin voisin muuttaa, en kuitenkaan Itä-Euroopan maihin enkä kovin etelään.
perheemme toiseen kotimaahan. Siellä on sukulaisia ja töitä; muutto sinne sujuisi kaikista helpoiten.
Missään nimessä en muuttaisi Romaniaan. Saksa, Ranska tai Englanti eivät myöskään houkuttele. Puola vielä vähemmän... Slovakiaa voisin muuten harkita mutta unkarinkielisinä olisimme vihattua kielivähemmistöä.
että monien arkipäivän asioiden hoito on siellä tosi hankalaa. Mulle riittäisi se että on lämmintä ja ruoka edullista ja hyvää. Muutto ainakin osittain on onneksi totta jo muutaman vuoden kuluttua:)
Britteihin en ihan heti muuttaisi, on liian konservatiivinen.
Osaan kielen ja pidän kulttuurista ja ruuasta ja siellä on tuttuja.
En muuttaisi itä-blokin maihin enkä Englantiin, siellä alkaa olla jo aika paljon ongelmia, rikollisuutta ja köyhyyttä, eläminen maksaa paljon.
Koska viihdyn siellä hyvin, siellä on sukua ja ystäviä ja mulla on Irlannin kansalaisuuskin.
Romaniaan en muuttaisi.
Viroon lasteni toiseen kotimaahan.
Britteihin en muuttaisi luokkayhteiskunnan takia.
Siellä on ystäviä. Ja kyllähän se paljon vaikuttaa, että ymmärtää puheesta edes jotain.
En muuttaisi Romaniaan köyhyyden takia.
Hallitsemme lapseni kanssa italian kielen, mukava ilmasto ja saisin sieltä varmaankin töitä nykyiseltä työnantajaltani.
muutasin kun osaan kieltä ja en muuttas puolaan tai romaniaan kun on niin likasta...
briteissä olen jo asunutkin, espanjassa taas on paljon sukulaisia eli kummatkin tuttuja maita.
Entisen itäblokin maat taas ei kiinnosta pätkääkään.
tai Kyprokselle, olen siellä asunutkin aiemmin joten tuttua olisi.
Kai sitä asuis melkein missä vaan jos sais perheen mukaan? Mitään ihan ehdotonta nou-nou maata ei tule mieleen.
Kieli, jonka osaan suhteellisen hyvin ja meno muutenkin aika samanlaista kuin suomessa.
sekä kulttuuriltaan että ilmastoltaan. En muuttaisi mihinkään entiseen ns. itäblokin maahan.
UK, Ruotsi, Tanska, Saksa, Ranska, Beneluxmaat. En haluaisi itään, koska siellä on kovin köyhää enkä etelään ilmaston takia.
Virossa tunnen olevani kotonani, tunnen maata ja sen kulttuuria hyvin.
Saksassa haluaisin asua hyvien matkailukokemusteni tähden sekä siksi, että siellä minulla olisi hyvät kehittymismahdollisuudet ammatillisesti.
Espanjaan en muuttaisi mielelläni. Matkailukokemukset ovat sen verran heikkoja.