Nyt se sikainfluenssa on sitten leviämässä räjähdysmäisesti!
Kommentit (5)
kyllä sitä on odoteltukin. Minkäs tuolle mahtaa, tulee jos on tullakseen. Kuollaan pois jos on niikseen. Elämä lyhyt, iäisyys pitkä.
Tulisi jo niin sillä siitä pääsisi, eipä tarvitisi enää pohtia. Rokotetta on turha jäädä odottamaan, sitä kun ei kumminkaan saa.
Joten jos se tulee, niin sitten tulee. Eletään sen mukaan ja hoidetaan potilaat niin hyvin kuin voidaan. Ei se kuitenkaan mikään rutto ole.
turha lietsoa kauhua sen sikanuhan takia.
On kuitenkin huomattu että se ei olekkaan niin vaarallinen flunssa kuin mikään muukaan.
minun mieheni veli sairasti sikainfluenssa armeijassa. Jossakin pk-seudun intissä. siellä oli ollut paljon sairastuneita. Yli sata mutta kaikki on selvinnyt. normaalia ärhäkämpi flunssa.
Tautihuippua ennustetaan joulukuun alkuun. Siis vasta kuuden viikon päästä. Eipä kovin räjähtävältä kuulosta. Sitäpaitsi ainahan sitä on ennustettu viikkojen päähän: kesäkuu, heinäkuu, elokuu, syyskuu, lokakuu - marraskuu taisi jäädä väliin - ja nyt joulukuu.
Kummallista, että "epidemia alkoi" samana päivänä kun tuli uutinen, että rokotukset aloitetaan...
No, ei kun ostoksille.