Huutonet-ostaja haluaa perua kaupat
Ostaja ilmoitti peruuttavansa huutonsa. Oli vahingossa huutanut liian pientä kokoa. Olenko ystävällinen ja hyväksyn peruutuksen vai pidänkö tiukasti kiinni säännöistä (huuto on sitova)? Muita huutajia ei ole.
Kommentit (16)
herranjee, kyse on kirpparikaupasta!
Voit toki perua kaupat, mutta silloin otat riskin että tuote ei mene samalla hinnalla enää kaupaksi.
ei sun elämä voi kaatua huutonetin peruuntuneeseen myyntiin. Voihan sitä postimyynnistäkin tilata liian pienen koon ja voi palauttaa. Ole pliis kiltti ja anna perua... parin euron takia
Erehdyksiä sattuu, mutta ei tämä toisaalta mitään postim
vaikka huuto on sitova niin jos kaveri ei maksa niin et voi kuitenkaan muuta kuin laittaa neg.palautteen....jäät rahatta siltikin
ja syyksi etta ostaja peruutti voittaneen huudon kaupan sulkeutumisen jalkeen. tamahan on ihan tosiasia. sitten tuote uudestaan myyntiin.
ja syyksi etta ostaja peruutti voittaneen huudon kaupan sulkeutumisen jalkeen. tamahan on ihan tosiasia. sitten tuote uudestaan myyntiin.
Kuvauksessa oli, että on hyväkuntoinen mutta kun menin hakemaan niin huomasin, että on huonommassa kunnossa kuin tyydyttäväkään.
Sanoin etten osta kun ei vastaa kuvausta.
Mulle ihan sama saanko siitä negaa vai en mutta rahoja en todellakaan laita siihen.
Saa molemmat vain pahan mielen. Miksi edes harkita?
Kun itse teen kauppoja toimin aina niin että molemmat on tyytyväisiä.
Kuvauksessa oli, että on hyväkuntoinen mutta kun menin hakemaan niin huomasin, että on huonommassa kunnossa kuin tyydyttäväkään.
Sanoin etten osta kun ei vastaa kuvausta.
Mulle ihan sama saanko siitä negaa vai en mutta rahoja en todellakaan laita siihen.
Yo. tapauksessa mielestäni ostajan pitäisi laittaa nega myyjälle, ei toisin päin.
Ap:n tapauksessa kyllä antaisin perua ja laittaisin negan.
niinkuin säännöissä sanotaan, että ellei huutja kohdetta ostakaan, niin siitä tulee antaa negatiivinen palaute.
That´s simple:)
Tarjouduin kyllä myös maksamaan (ja maksoinkin) pienen "kipurahan", itse asiassa suht suuren summan ottaen huomioon että mitään tuotetta en vastineeksi saanut. Mutta siis asia sovittiin hyvässä hengessä, saimme molemmat positiivisen palautteen ja asia ei jäänyt kaivelemaan. Tavallaan siis koen, että huutajalla on velvollisuus maksaa koska kauppa on sitova, mutta neuvottelemalla saadaan toivottavasti aikaan kompromissi ja molemmille parempi mieli.
Minä annan aina perua kaupan, mutta annan myös aina negatiivisen palautteen. Saan siitä ajoittain kostonegan, mutta ei se minua haittaa, hyvin tuntuu käyvän kauppa siltikin.
Mitä hyötyä koko huutonetin palautteesta olisi, jos ei saisi negatiivista laittaa, jos toinen ei ostakaan huutamaansa tuotetta?
Jos joku katsoo palautteitani, niin hän näkee, että kaikki saamani negat ovat kostonegoja siitä, että ostaja ei ole lunastanut tuotetta, joten todellisia ostajia se ei karkoita, vain hupihuutajia.
voihan ostaja itse myydä tuotteen huutiksessa (tai jossain) edelleen. yleensä olen niin kiltti et perun ja annan viel positiivisen palautteen mut tosiaan jos vaikea myydä ja tarviit nyt rahat niin sanot sen myös huutajalle.
Ikävä kyllä et voi toista pakottaakaan ostamaan tuotettasi. Vahinkoja sattuu. Itse jos olen tyrinyt, niin ostan kyllä tavaran pois ja yritän sen kaupata sitten eteenpäin.
Voit kuitenkin antaa peruuntuneesta kaupasta palautteen. Kyllä ostajan velvollisuus on lukea ilmoitus tarkoin ennen huudon laittamista. Sinun velvollisuutesi on kuvata kohde mahdollisimman tarkoin.
Olen toivonut, että Huutonettiin tulisi mahdollisuus sulkea jotkut huutajat pois niin, että eivät pääsisi huutelemaan. Pari huutajaa on sellaista, joista tiedän jo etukäteen, että rahoja saa odottaa kauan ja hartaasti, alkaa vonkaaminen että hintaa pitäisi alentaa jne. Ovat ei-toivottuja asiakkaita, mutta minkäs teet.
Inhimillisiä erehdyksiä sattuu. Itse hyväksyisin peruutuksen vaikka harmittaisinkin ja laittaisin uudelleen myyntiin.