PALAK PANEER, ohje ollut täälläkin useampaan otteeseen
muistan että aiheesta on kirjoiteltu, en vaan ole ottanut reseptiä ylös. Nyt löysin Ruokala.comista tuon ohjeen
http://www.ruokala.net/resepti/palak-paneer
, ois kiva tehdä mutta mitä juustoa olette tuohon käyttäneet? Leipäjuustoa vai sitä ingmannin rasiassa olevaa 9 % rasvaa sisältävää juustoa. Pitäisi olla vähälaktoosista juustoa.
Kommentit (4)
vaan sitä Ingmannia ja täyttä tavaraa, en katsoisi rasvaprosenttia. Leipäjuusto ja kotijuusto käytäytyvät kuumennettaessa aika eri tavoilla.
tosi helppo: kiehauta pari litraa punaista (hyla) maitoa, nosta kattila liedeltä, purista sekaan sitruunanmehu, suolaa ja kuminaa, nosta liedelle, kiehauta vielä kerran. kaada siivilään ähmissä harso, anna jäähtyä hetki, purista hera harson läpi niin hyvin että juusto on tiivistä, leikka palasia, paista paksussa voissa, lisää sitten valmiiseen pinattimössöön. käyttäkää oikeita ja tuoreita mausteita ja "vihanneksia". näin saa aidoimman maun.
Itse teen tällä reseptillä. Monia reseptejä olen kokeillut ja tällä tulee paras palak paneer.
Palak Paneer (kotijuustoa pinaattikastikkeessa)
-Neljälle
Ainekset:
-öljyä
-2 valkosipulinkynttä pieneksi pilkottuna.
-1 rkl tuoretta inkiväärinjuurta pieneksi pilkottuna.
-1-2 kuivattua punaista chiliä maun mukaan, (mieto-keskivahva-vahva)
-1 pilkottu sipuli.
-1 tl jeeraa
-1 tl kurkumaa
-2 dl ruokakermaa
-350-700g tuoretta pinaattia (pakasteista ei tule niin hyvää)
-1 lohkottu iso tomaatti
-(tuoretta koranteria)
-kotijuustoa (kutsutaan myös tuorejuustoksi, vaikka onkin sitä könttistä eikä levitettävää)
-suolaa
Valmistus:
1.Kuullota isossa pannussa valkosipuli, puolet inkivääristä, sipuli ja chili.
2. Lisää jeera, kurkuma ja kerma. Sekoita.
3. Lisää pilkottu pinaatti erissä aina sitä mukaa kun pannulle mahtuu pinaatin pienetessä. Anna olla liedellä n. 15 minuuttia kaikkinensa.
4. Anna kastikkeen jäähtyä hetken ja sitten soseuta soseuttajalla lisäten mukaan tomaatin, toisen puolen inkiväärimäärästä (ja muutaman nipun korianteria).
5. Kaada takaisin pannulle ja pidä alhaisella lämpötilalla lämpimänä.
6. Pilko juusto paloiksi ja joko lisää suoraan pannuun soossin sekaan tai paista ensin toisella pannulla ruskeaksi sitten lisäten pannulle.
7. Lisää suolaa maun mukaan tarpeeksi.
8. Tarjoa jasmiini-riisin kera.
TAidan laittaa leipäjuustoa tai jotain itse tehtyä juoksutinjuustoa.... Ei mtiään rasvatonta kuumminkaan ;)