Ravintolat sunnuntaisin Helsingissä?
Osaisiko joku ystävällinen sielu neuvoa Hesan keskustasta (siedettävän hyvän) ravintolan, joka olisi auki sunnuntaina lounasaikaan, eli viimeistään klo 12, mieluummin jo klo 11 tai 11.30.
tarvittaisiin ensi sunnuntaiksi, ja menossa siis tenavan kanssa eli jotain lapsillekin sopivaa ruokaa...
Kommentit (4)
Suurin osa ravintoloista Helsingin keskustassa ei ole auki sunnuntaisin.
Mäkkärit ja Pizza-paikat ovat auki. Muistaakseni esim. Vespa Espalla, sekä La Famiglia Keskuskadulla ovat auki sunnuntaisin, mutta todellakaan suurin osa ei ole auki. Varaudu etsimiseen!
etsinyt monesti päivällispaikkaa Helsingin keskustasta sunnuntaisin ja nimenomaan perheelle. Eli en sano varmuudella lounasajoista, mutta jotenkin tuntuu, että jos ei paikka ole auki klo 17-18 niin ei kentien su myöskään lounasaikaan.
T: Edellä tuskaillut
kiitos kuitenkin vastauksistanne, täytyy vaan yrittää edelleen selailla nettiä...
t. ap
(mäkkärille ei tosiaan mennä kun on kysymys kunnon lounaasta!)
että todella harva hyvä ravintola on auki noin aikaisin. Moni aukaisee vasta klo 13, joka on ainakin meidän perheen lounasajaksi aivan liian myöhäinen ajankohta.
Esim. Rivoletto aukeaa vasta iltapäivällä.
Minäkin kuulen mielelläni, minne sunnuntaina voisi mennä syömään tuohon ihan normaaliin lounasaikaan.