Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ystävän ex:n uusi onni... mielipiteitä kaivataan!

Vierailija
03.10.2009 |

Parhaan ystäväni ex oli ystävääni kohtaan todella törkeä. Esitti superihanaa, hyvää ruokaa laittavaa ja kotitöihin osallistuvaa ihanne miestä, joka puhuu ja pussaa mutta tosiasiassa oli väkivaltainen (useammankin kuin yhden kerran), kiinnostunut muista naisista ja kaikin tavoin epäluotettava. Hyvin vaikean nuoruuden elänyt mies, joka oli yhä kiinni äidissään ja kertoi äidilleen mm. ystävästäni intiimejä asioita.



Lopultakin ystävä ymmärsi, että avoliitto (kesti 8 vuotta, kuitenkin) tuhoaa hänet ja pääsi lopulta miehestä irti. Ystävä joutuu ravaamaan terapiassa, että saisi itsetuntonsa kohdilleen ym. mutta eroa viimeisen saakka vastustanut mies löysi heti uuden, jonka kanssa meni naimisiin noin 6-7 kk tuntemisen perusteella.



Asumme keskikokoisessa kaupungissa, jossa aina joku on tutun tuttu. No tämä suhteellisen tuore rouva on ihan hyvässä asemassa oleva, järkeväksi tiedetty nainen. Yhden tutun kautta ystävä koetti välittää viestiä, että mies saattaa olla jopa vaarallinen, mutta uusi rouva väitti puheita panetteluksi ja valheeksi (oli tietysti jo kuullut miehen version tapahtumista).



Ystävän ja ex:nsä yhteinen lapsi käy tämän miehen luona melko säännöllisesti. Lapsi on vasta ekaluokkalainen, eikä osaa vielä kertoa tapahtumista siellä päässä. Ystävä tietysti pelkää, että ex on myös lasta kohtaan väkivaltainen, jos piirteet alkavat taas päästä valloilleen, kunhan uusi liitto vakiintuu ja alkaa elämään normaalia arkea.



Tekisi mieli lohduttaa ystävää jotenkin, mutta miten? Tunnen ex:nsä hyvin mutta sen väkivaltaisuus oli yllätys, eli siitä ystävä puhui vasta eron jälkeen. Ymmärrän hänen pelkonsa, mutta mietin myös sitä, pystyykö tuo ex muuttumaan niin paljon, että huolet ovat aiheettomia?



Ja PS: Kaikki ei ole vain ystävän kertomaa, olin kyllä huomannut itsekkin miehessä alussa mainittuja piirteitä

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

minäkin yritin varoittaa exän uutta vaimoa exästäni, mutta minä olin kuulema vain kateellinen valehtelija. Itse jätin exän näiden kertomieni asioiden vuoksi ja halusin ihan pyyteettömästi auttaa toista naista välttämään elämänsä suurimman virheen tekemisen... No, eiköhän tuokin muutamassa vuodessa huomaa virheensä, kun ukko vetää ekan kerran seinille...

Vierailija
2/4 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

dynamiikka ei ole samanlainen.



Eli siis jos sinun ja jonkun ihmisen välillä riidat eskaloituvat väkivaltaisiksi, se ei tarkoita, että tuon toisen ihmisen riidat jonkun muun tai kenenkään muun kanssa välttämättä koskaan menevät väkivaltaisiksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

dynamiikka ei ole samanlainen.

Eli siis jos sinun ja jonkun ihmisen välillä riidat eskaloituvat väkivaltaisiksi, se ei tarkoita, että tuon toisen ihmisen riidat jonkun muun tai kenenkään muun kanssa välttämättä koskaan menevät väkivaltaisiksi.

Av:lla vallitseva käsitys ihmisen luonteesta ja taipimuksista on se, että jos olet kerran ollut, niin tulet aina olemaan. Jos tukistat lastasi, seuraavan kerran mätät lasta nyrkillä naamaan. Jos olet kerran pettänyt, petät toistekin. Ja niin edelleen.

Tarkastellaan siis asiaa vaan tästä perinteisestä av-näkökulmasta käsin :)

Vierailija
4/4 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

siksihän jokaisella ihmisella on ihmisiä, joiden kanssa tulee hyvin toimeen ja taas toisia, joiden kanssa ei vain natsaa.



Sitä ei kuitenkaan saa sekoittaa siihen, että jokainen yksilö reagoi yksilöllisesti riitaan, kriisiin jne. Yksi osaa hillitä aggressionsa, toinen ei osaa. Yksi ottaa nyrkit avuksi, toinen ei ota.