Juuri 5v täyttänyt hinkuaa uimakouluun. Kannattaako päästää?
Ikäraja näyttää olevan 5-12v.
Luonteeltaan lapsi on täydellisyydentavoittelija, joka ei kestä epäonnistumisia.
Kommentit (8)
no päästä ihmeessä, uimataito on hyödyllinen. voi pelastaa lapsesi hengen myöhemmin..
Ja jos ei opi täydellisesti uimaan, niin hukkuminen on vaihtoehto, joskaan ei suositeltava.
paasta silloin kuin lapsi haluaisi oppia. Odota nyt ainakin seitseman vuoden ikaan. Noin pienihan on ihan vauva eika tarvitse mitaan virikkeita kodin ulkopuolelta, sinun seurasi riittaaa.
Meidän pojat uivat jo 5-vuotiaina paremmin kuin äitinsä :)
Kurssin läpäistäkseen piti osata kellua ja uida myyrää sekä selkää 5 m. Hän oli tosin ryhmänsä nuorin osallistuja, muut olivat vähintään eskarissa.
Katso tarkemmin googlesta, jos kiinnostaa... Alkeisjatkokurssin jälkeen on vain jatkokurssi, jolla vahvistetaan aikaisemmin opittua ja tutustutaan syvään altaaseen. Vesirallissa täytyykin lapsen pystyä uimaan 25 m syvässä altaassa.
Uimaan oppimiseen tarvitaan ennen kaikkea omaa halua ja jos sitä löytyy, niin sinne vaan! Jos ei olekaan paras joukossa, niin se taas kasvattaa luonnetta ja sisua, mikä ei huono homma sekään.