Meneekö oikeasti jonkun pieni koululainen kouluun
farkuissa ilman sukkahousuja/ kalsareita ja ohuella takilla sekä ilman päähinettä näillä keleillä?
Kommentit (33)
kalsarit tulevat sitten, kun on oikeasti kylmissään
"ja uskonpa että niissä meinaavat melko pitkälle talveen kulkea. ei täälläpäin todellakaan kuin korkeintaan ekalla pukeuduta mihinkään pukuihin, ja suurin osa ei silloinkaan."
Siis tuo on aivan käsittämätöntä; miten lapsista yht`äkkiä kouluun mentyään tulee nin vanhoja, että saavat itse pättää pukeutumisestaan eikö muka pihavaatteita tarvita?????? Eskarissa te vielä puitte ne reimatecceihinne ja vikingeihin!!!!
Kyllä meillä vielä 3-luokkalainenkin laittaa pihahousut farkkujen päälle!
hupparissa, farkuissa ja kengät jalassa ilman sukkia. terv. opiskeleva mamma, jonka lapset myös pärjäävät ohuemmissa vaatteissa kuin monet muut.
todella kylmä tuuli. Päiväkodin varavaatteista etsittiin pitkiä kalsareita ja hanskoja niille, joilla ei ollut niitä mukana.
Ei meillä ole käytetty vielä kalsareita. Pelkät verkkarit.
Aamulla lämpötila +1.
Sukkiksia tai pitkiä kalsareita ei ole tietääkseni monellakaan. Ei itsellänikään ollut. Eihän nyt tähän aikaan vuodesta kenelläkään mitään paksua takkia ole. Monilla pojilla on lippis, tytöt sitten ovat enemmän päähineittä. Jokusella oli aamulla pipo.
collegehousut, sukat, t-paita ja pitkähihainen ja päällä välikausipuku. Hanskat laittavat aamulla ja päähine ei ole enää lippis vaan pipo.
poikani ei käytä edes pakkasella pitkiä kalsareita, laittaa mielummin farkkujen päälle toppahousut. Pipo kaivetaan esiin 0 säällä, toppatakki kanssa silloin otetaan käyttöön. LAPSET OVAT ERILAISIA TOINEN TARVITSEE PALJON VAATTEITA (niin kuin minä) TOINEN TODELLAKIN HIKOILEE JA NÄIN PÄRJÄÄ VÄHEMMÄLLÄ (Isänsä)
sukkahousuihin ja villapaita takin alle! Pipoa tuskin vielä laittaa mutta hanskat kylläkin
että KOKO SUOMESSA on täsmälleen sama sää tällä viikolla!!!
ei ole itsellänikään, ja takkinakin on vuoriton kangastakki. Lasteni kavereita näkyi tänään vielä caprihousuissa ilman sukkia.
farkkujen alle, siirtyi paksumpaan välikausitakkiin (vuorellinen), pipoon ja hanskat käteen. Oli ollut kuulemma sopiva vaatetus pk-seudulla. Luokalla oli ollut muita joilla oli vai huppari takkina ja pää paljaana sekä ei hanskoja ollenkaan. Sääliksi käy miksi vanhemmat eivät huolehdi lapsistaan :(
miten sitten voisin huolehtia? Lähden töihin seitsemän jälkeen. Koululaiset menevät kouluun klo 8, 9 tai 10. Kyllä meidän teinit tietävät, mitä päälle pitäisi laittaa, mutta näyttävät huppareissa huitelevan.
kun ap ei kerro lainkaan missä päin Suomea on! Sää kas kun vaihtelee riippuen siitä missä asuu.
tänään tummas että niin teidän X:llähän ei ole kalsareita jalassa?
Ihmeissäni ajattelin että jaa onkos muilla sitten? Sanoin vain eskariopelle että juu, ei oo kun itsekin kuljen vielä avojaloin...siis toki kengät jalassa, mutta ei sukkia:) Eskariope vaan tuumas että jaha no ootte sitten lämminverisiä koko porukka:) Sanoin että juu, niin ollaan, että kyllä me pojalle sitten kalsarit laitetaan kun niitä tarvitaan:)
Eskarilaisella oli sisähousujen päällä välikausihousut eikä kalsareita.
eilen lapsella oli kalsarit ja aamulla neule välissä ja lapsi valitti tuskissaan että oli ollut aivan liian kuuma.
ja välitunnit, mutta ihmiset tykkää useinkin ennemmin palella kuin laittaa vähän lämpimämpää päälle.
Ei tosiaan selviä tästä missäpäin suomea mahtoi kukakin olla, mutta täällä eteläisessä keski-suomessakin oli ennen yhdeksää pakkasta. Jotta mitä sitä turhia kuin tuulitakin pukemaan.
ihan oikeastiko? Yläasteikäiselle?