Minkä ikäiselle tytölle kynsilakkaa?
Minkä ikäiselle tytölle voi mielestäsi laittaa ihmisten ilmoille kynsilakkaa?
Olenko huono äiti tai vähintäänkin wt-mamma jos lakkaan 5-vuotiaani kynnet kun hän sitä kovati toivoo?
Kommentit (5)
Nyt 6-vuotiaana taitaa olla vuosi edellisestä kerrasta, ei mitään tavallista puuhaa siis.
siihen ei mitään tiettyä ikää ole.
Meidän nyt 2v kynnet on jo moneen kertaan lakatut ja ihan ihmisten ilmoilla ollaan oltu.Ei tietenkään aina, mutta joskus. Ei ole tullut mieleenkään miettiä mitä muut ajattelee, enkä koe huonoksi äidiksikään itseäni tuollaisten asioiden takia.
minusta lakkaaminen on ihan ok, mutta kynnet kuluvat jo päivässä tosi karman näköiseksi, kun tuonikäinen touhuaa kovasti käsillään. Varpaissa pysyy paremmin. Me teemme vaihtareita, eli tyttö lakkaa mun kynnet ja minä hänen.
sormenkynsiin ei vielä, koska asetonia ei pidä käyttää noin pienelle ja sormista lohkeileva lakka päätyy helposti suuhun.
sai varpaankynsiinsä lakkaa, kesällä vain tosin. Kesäisin vaan lakataan ja vain varpaankynnet... Oli 2vuotta 3kk kun ensimmäisen kerran lakattin. On kovasti meikkien perään tyttö muutenkin, vaikka ei tietenkään saa meikeillä vielä leikkiä, ei ole edes leikkimeikkejä mitä lapsille myydään.