Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
Olen huolestunut: mitä 4 kk vauvan "kuuluisi" osata?
19.09.2009 |
Tyttö on nyt tasan 4 kk, eikä tartu vielä esineisiin. Tuijottelee omia käsiään ja hiukan niillä joskus huitoo eteensä, muttei todellakaan tartu esineisiin.
Ei kannattele päätään kun nostetaan selällään maatessa käsistä ylös. Vatsallaan lattialla kyllä kannattelee päätään ihan suht hyvin. Mutta pään kannattelu on kyllä selvästi heikompaa kuin muilla samanikäisillä.
Tyttö on muuten oikein iloinen ja virkeä ja nauravainen ja kasvaa todella hyvin. Pitäisikö huolestua, vai meneekö tämä vielä yksilöiden välisten erojen piikkiin?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
3-4kk
Kolmen kuukauden vaiheilla lapsi leikkii halliten päätä, vartaloa ja raajojaan vartalon keskilinjassa ja pystyy vatsallaan nostamaan päätään kyynärvarsiin tukien valmistaen vartaloa ja raajoja lisääntyvään ojentautumiseen.
Neljän kuukauden ikä on tärkeä symmetrian vaihe. Sekä koukistaja että ojentajapuolen lihakset kehittyvät ja etenkin pään hallinta on selkeästi aiempaa kehittyneempi.
Lapsen leikkiessä vartalon keskilinjassa pään, vartalon ja raajojen hallinta onnistuu. Lapsi pystyy jakson lopulla nostamaan päätään vatsallaan tukeutuen kyynärvarsiinsa.
Kohottaessa lasta selinmakuulta istumaan tai laskiessa alas, hän säilyttää pään asennon keskilinjassa.
Ensimmäisen neljänneksen lopulla liikkuminen lisääntyy ja monipuolistuu. Lapsi potkii niin voimakkaasti, että pyörähtää kyljelleen.
Liikkuminen on niin voimakasta, että lapsen pukeminen saattaa olla vaikeaa.
Lapsi seuraa esinettä katseellaan ja kääntää myös päätään sen suuntaan. Laitettaessa esinettä lapsen käteen, hän hellittää otteensa. Lapsi tarttuu kolmella viimeisellä sormella. Peukalo-etusormiote ei ole vielä kehittynyt.