Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lasten patja 70 x 130 cm?

Vierailija
09.09.2009 |


Saimme lahjaksi ihanan vanhan lastensängyn, johon tarvitaan 70 cm leveä patja. Ja koska kyseessä on pinniksestä muuttava taapero, 130 cm (tai 140 cm) pituus riittäisi hyvin (sänky on vedettävä malli).



Onko kukaan löytänyt 70 cm leveää patjaa? Ikeassa on, mutta vain 160 cm pitkiä. Muuten standardi taitaa olla nykyään 75 cm. Jääköhän ainoaksi vaihtoehdoksi teettää vaahtomuovipala mittojen mukaan.



Kuinka "kunnollisia" patjoja teillä on lastensängyissä, vai riittääkö vaahtomuovi?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pituus on jotain 115 cm, mutta siihen tulee mukaan kaksi jatkopalaa. Juuri ostettiin sellainen.

Vierailija
2/2 |
09.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

käy vielä isommallekin lapselle, kunhan on sellaista tukevampaa vaahtomuovia, niitäkin on eri lajia.



Ei ole iso homma hankkia vaahtomuovipatja mittojen mukaan, eikä ole edes kallista, onnistuu helposti esim. Tampereen Vaahtomuovi Oy:ssä (et kyllä kertonut, mistä päin Suomea olet). Ko. paikassa ovat hyvin asiantuntevia, ja osaavat neuvoa myös vaahtomuovin paksuuden ja tukevuuden suhteen (vaahtomuovin tukevuus suhteessa lapsen painoon).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan neljä