Suositelkaa hyviä sisarusrattaita ja antakaa vinkkejä, että mitä pitäisi ottaa huomioon
Kommentit (7)
pysty sanoa, kuin, että meidän lapsilla on 1v8kk ikäeroa ja sirarusrattaita tuli käytettyä n. 10kk ja nyt kun lapset 15kk ja tasan 3v. niin ei ole enää mitään virkaa. Viimeksi käytetty toukokuussa. Me ostettiin käytettynä Emmaljungan sisarusyhdistelmät. Näin jälkikäteen varmaan olisin ottanut vain rattaat, joissa saa lapset eri suuntiin. Toissa kesänä kun ei uskaltanut lapsia laittaa sisarusvaunuihin samaan aikaan torkuille, kun pelkäsi, että isompi kääntyy vauvan päälle. Eli mun ehdotus: halvat, käytetyt ja ehkäpä just tuo, että turvallisesti kummatkin voi nukkua vaunuissa jos pieni ikäero.
Meillä oli peräkkäinistuttavat pitkään, olivat tosi hyvät. Menivät pieneen kasaan, mahtuivat porteista ja ihan mistä vaan. Pienemmällä oli takana hyvä tila ja rauha nukkua, isompi sai edessä puuhailla omiaan. EN ikinä haluaisi vierekkäinistuttavia.
Meillä on tällä hetkellä käytössä 2,5v ja 3,5kk vanhoilla sisaruksilla Easywalker Duowalker Skyt. Ostettiin käytettynä, mutta olivat erittäin hyvässä kunnossa. Itse olen tykännyt niistä todella paljon. Ovat ketterät ja kevyet työntää ja ovat tähän mennessä mahtuneet joka kauppaan sisään mihin on tarvinnut.
Niissä on tilava istuinosa molemmilla, joten mahtuu hyvin tuo vanhempikin poika kyytiin ja selkänojan saa makuuasentoon molemmilla erikseen. Isompikin voi nukkua rattaissa sitten aina tarpeen tullen. =) Istuinosien välissä on muuten "väliseinä", joten isompikaan ei niin pääse häiritsemään tuota pienempää.
Tavarakori on iso, mutta miinuksena täytyy todeta että hankala kyllä käyttää, jos ajattelee kauppakäyttöön. Tavarat pitää latoa sinne erikseen. Ei voi heittää suoraan muovipussissa, jonka on kassalla pakannut.
Nämä ovat siis meillä olleet toimivat.
Vähän riippuu missä asuukin. Vierekkäin istuvilla ei pääse pk-seudulla vanhan mallisiin ratikoihin eikä lähijuniin (pl. matalalattiajunat). sen lisäksi ne eivät mahdu vanhojen kerrostalojen hisseihin eikä kaikista ovista.
Busseissa ei mahdu yleensä vierekkäin istuttavat ja tavalliset vaunut samaan aikaan.
Mutta jos ei ole noita ongelmia, niin vierekkäin istuttavat on ihan passelivaihtoehto.
Ikävä kyllä en enää muista minkä merkkiset rattaat meillä oli mutta ne olivat peräkkäinistuttavat ja vielä matkarattaat joten ne sai taitettua kätevästi kokoon ja mahtui hyvin autoon, lentokoneeseen, junaan eli siis helppo kuljettaa mihin vaan. Rattaat kestivät hyvin ja myin ne muutama vuosi sitten ensin itse niitä käytettyäni 5 vuotta. Välillä rattaissa oli vielä seisomalauta perässä, sillä lastilla tietysti vähän jo raskasta työntää mutta menihän se. Peräkkäinistuttavissa isompi edessä ja pienempi takana ja mielestäni tämä on rauhallisempaa myös pienemmälle kun isompi lapsi ei pääse häiritsemään.
vaikea selitys, mutta tässä kuva esimerkistä
http://verkkokauppa.babystyle.fi/products/view/3206/pl
t.5
Ota huomioon käytkö rattailla kaupassa (mahtuuko porteista)
Minkä ikäiset lapset tulee olemaan talvella, onko kovin ahtaat jos on vaikka 1,5 ja 3v ja kummallakin toppavaatteet (esim. yhet briot on niin kapeat että on kuin istuisivat sardiinipurkissa)tai jos on pieni vauva, miten ne soveltuu vauvalle..
Renkaat, minkälaisiin olosuhteisiin. Työnnätkö hangessa, asfaltilla...
Tavaratila. Jos käyt paljon kaupassa rattailla, tavaratilan pitää olla tarpeeksi suuri.
Aisa, tarvitko heittoaisan vai et...