Tuleekohan tästä vielä ongelmia.. Poikani on kaveriporukasta ainoa, jolla on kotiintuloajat.
Kaveriporukan pojat on kivoja, reippaita 9-vuotiaita. nahistelua on joskus, mutta ei paljoa. Ongelmana on, että kun poikani joutuu tuleman kotiin viimeistään kello 20, kaikki muut jäävät vielä hengailmaan.. Viikonloppuisin olen antanut olla kello 20.30, muut pojat ovat kuulemma usein keskenään vielä kello 22.30. Poikani on noudattanut kotiintuloaikoja mutisematta, mutta kauankohan kestää ennen kjuin tästä tulee ongelmia.
Oonko mä liian tyly, poika menee arki-iltaisin nukkumaan kello 21, en voi mitenkään venyttää kotiintuloaikaa. Ja viikonloppuisin pelottaa antaa pojan olla ulkona puoli ysin jälkeen, vaikka asummekin tuppukylässä..
Kommentit (17)
Niille kavereille meinaan. pidä sinä vaan kurista ja rutiineista kiinni, se on hyvä asia!
Pojan rankkaa kapinointia sääntöjä vastaan..
Tälläisiä tarkoitan. Mikä teistä on sopiva kotiintuloaika, kun asutaan rauhallisella seudulla ja arkiaamun herätys on kello 7.15?
ap
5-vuotiaskin saattaa olla kesällä 21 asti ulkona. Mutta ehkä syksyllä tuo 21 voisi olla sopiva. Aika oudolta kyllä kuulostaa, että 9-vuotiaat olisivat 22.30 vielä ulkona. Onko tuo pojalta kuultua - voikohan siihen luottaa?
meidän 10v saa vielä ainakin ala-asteen ajan tulla kotiin klo 20, vaikka muut sanois mitä. Enemmän ajattelin minäkin ongelmia koituvan niiden kavereiden vanhemmille kuin pojallesi.
sopikaa yhdessä kotiintuloajoista.
kotiintuloaika on siis tuo klo 20, mutta ulkona kotipihassa voi olla vielä myöhempään.
8
jollakulla on tai tulee olemaan ongelmia niin ne on ne muut pojat. Huolestuttavaa rajattomuutta! Pidä ihmeessä kiinni kotiintuloajoista ja vielä kauan niin turvaat lapsesi terveen kasvun, jota hän vielä aikuisena arvostaa.
Musta nuo teidän kotiintuloajat kuulostavat aivan sopivilta, vaikka omani ovatkin vielä pieniä. 9-vuotias on pieni vielä, ja tuo 20 kuulostaa minusta jopa myöhäiseltä. Mutta jos on kerran pieni kylä, niin ehkä se ei sitten oo myöhään.
olet ainoa järkevä vanhempi! Kyllä tuon ikäisten pitäisi jo hakeutua kotiin klo 21 viimeistään. Eri asia ehkä jos leikkivät jonkun pihassa mutta missään kylällä en antaisi hillua ehkä muutenkaan! Ovat vielä siihen liian pieniä:).
Mun poikani on 8v eikä hän ole koskaan missään kylillä roikkkumassa. Käy kavereiden luona ja haemme hänet viimeistään 20.30 arkisinkin. Sekin on melkein liian myöhäistä. Viikonloppuisin haimme vasta 21 aikoihin.
paitsi treeni-iltoina ja vkl saa olla 21 saakka.
Ei siinä ole mitään ongelmaa jos siitä ei kehitä sitä. Viikolla on mietittävä heräämisiä, iltahommia ja meillä vielä seurustellaan perheen kesken iltaisin.
Meillä myös klo 20 on takaraja, tosin kesällä omassa pihassa on saanut olla myöhempäänkin. En tiedä, että pojan kaveritkaan juuri tuota myöhempään saavat hengailla ulkona.
noiden muiden poikien kotiintuloajat tuntuvat olevan hiukan hukassa.
ja jos joku kaveri on meillä, niin lähetän tuolloin pois.
Ideaali on tämä aikataulu:
Klo 19 me alamme syömään iltapalaa.
Kun sitten käy pesulla, pakataan reppu ja jutellaan, on klo jo 20, jolloin lähdemme lukemaan.
Valot pois klo 20.30. Sitten poika saa vähintään tarvitsemansa 10 tunnin yöunet.
Meillä poika tulee arkisin kotiin klo 20, viikonloppuisin 21 - ja ikää on 13. Jotkut kaverit ovat saaneet olla jo pitkään viikonloppuisin esim. 23:een, ja joskus poika on valittanut, mutta on kuitenkin aina tullut ajallaan kotiin.
ja kyseessä on 12v poika. voitte uskoa,että vastustus on melkoinen,mutta poika on NIIN vilkas,että on pakko rauhoittaa ilta ennen nukkumaann menoa,15v poika tulee ysiltä,meillä on tiukkaa,mutta eipähän väsytä koulussa,niinkuin monia muita..
ja niin on teini-ikäisillä sisaruksillaankin arkena kouluaikaan.
Täytyy olla aikaa iltapalaan, läksyjen tarkisteluun ja rauhoittumiseen.
Viikonloppuna isommat saa olla n klo 21:een ja tämä kasivuotias kahdeksaan.
Mitää mutinoita ei ole ollut. POikkeus säännöstä tulee, jos on hyvä syy: retki, elokuva, kyläily, konsertti, joista haemme ipanamme itse kotiin
Eiköhän niitä ongelmia ole lähinnä niissä perheissä, joissa lapsista ei välitetä sen vertaa, että asetettaisiin iänmukaiset kotiintuloajat.