miten pärjätä yksin kahen pienen kans
meille tulee ero ja lapset on 1v 2kk ja 1kk. Vinkkejä arkeen kuinka pärjää yh-äitinä?
Kommentit (6)
Ihan arkipäivän kannalta ajatellen, pärjäät kyllä lasten kanssa. Ruokahuolto vaatii hiukan suunnittelua ja hyvät tuplarattaat :)
Kai se isä nyt lisäksi aikoo lapsia tavata ja vanhempi voi hyvin olla isällä jo esim. joka toinen viikonloppu. Pienempi on tietenkin niin tosi pikkuinen, että jos on kovin imetyksessä kiinni, ei isän hoito ehkä onnistu. Toisaalta olisi hyvä että isä joutuisi ottamaan vastuun myös tästä nyytistä, joten pulloruokinta voi olla ihan fiksua.
Taloudesta on vaikea sanoa mitään, kun en teidän tilannetta tunne. Saat tietenkin äitiys- ja vanhempainrahan, lapsilisät ja elarit.
Henkisen puolen kannalta kehotan sua hakeutumaan myös kodin ulkopuolelle - perhekahviloihin jne. jotta et jää jumimaan yksinään sinne kotiin murheinesi. Toki tässäkin kuopuksenne on niin pieni, että ei sun nyt suuna päänä tarvii lähteä sinkoilemaan sinne ja tänne vaan pikkuhiljaa.
Onko päätöksenne lopullinen vai vaan alun rankkuuden tuomaa epätoivoa?
näkee kerran pari kahessaviikkoo,mutta päävastuu kaikesta jää mulle,oon nytkin hoitanu ne melkein kokonaan yksin kun miestä ei aina kiinnosta.
Mutta miten yh-äitien aika riittää kaikkeen?
Nytkin tuntuu et ei millään kerkiä tekee joka asiaa mitä pitäis,vaikka viä asutaan yhes. Pienempää isä ei viä huoli hoitoonsa kun sanoo että se on liian pieni.
Taloudellinen tilanne on ihan surkee,oon 20-vuotias ja saan pienintä äityisrahaa. Et vuokraan tarvii sossuntukee,en haluis sinne millään mennä mutta pakko.
Nyt heti huomenna ota yhteyttä perheneuvolaan, he auttavat sinua eteenpäin noissa talouden kiemuroissa. Tulet varmastikin saamaan asumistukea äitiyspäivärahan ohessa.
Lasten hoidosta: Yritä olla tiukkana että isä ottaisi omien hoitoajankohtiensa aikana pienintäkin hoitoonsa. Aluksia vaikka 2 h kerrallaan, jotta saat vaikka siivottua tai käytyä kaupassa tai vaan levättyä. Jos et heti saa isää sitoutumaan myös pienimpään, on se jatkossa varmasti aika hankalaa. Aloittakaa tosi pienin askelin ja yritä tosiaan saada isää osallistumaan jo nyt kun vielä asutte kotona.
Sun miehesi ei kuulosta kauhean osallistuvalta noin muutenkaan ja jatkossa sulla on yhden ihmisen pyykit ja sotkut vähemmän hoidettavana. Olet kuitenkin sitten oman itsesi herra. Ole itsellesi lempeä, vaikka olisi vähän sotkuista. Yritä tehdä joku karkea päiväohjelma äläkä vetelehdi av:lla - huomaan itse kadottavani täällä aikaa ihan suotta :) Vähiten olisin huolissani tuosta ehtimisestä.
Rakastan viäkin miestä ihan kauheen paljon mutta meidän perhe elämästä ei tule yhtään mitään. Ollaan puhuttu ja sovittu asiat monta kertaa mutta mikään ei muutu. Oon hoitanu ensimmäisen ihan yksin ja tän toisen kans. Toiselle ukko on vaihtanu vaipat 2 kertaa kun pakotin. Koko raskaus aika oli mulle ihan kamalaa hirveen väsymyksen ja pahoinvoinnin takia mutta mies ei yhtään viittiny auttaa. Nyt se on alkanu tekeen kaikkee kun ollaan eroomassa,varmaan pelkkää esitystä. Sitä kiinnostaa hoitaa lapsia vaan sillon kun sitä itteesä huvittaa eikä pidä sovituista säännöistä kiinni. Esikoista hoitaa niin että pistää sen lattialle leikkii ja makaa ite sohvalla ja kattoo tv:tä. Tulin kotio ja esikoinen leikki vessanpöntöllä ja ukko makas sohvalle eikä ylös viitti nousta
tavata lapsia ollenkaan?