Muita kymmenen kilon pudottajia?
Löytyisiköhän uusia painonpudottajia, joilla olisi pudotettavaa n. 10 kg. Arvelin että näin vuodenvaihteessa voisi olla muitakin innostuneita. Voitais toisiamme tsempata. Itse ajattelin aloittaa jo huomenna ma 29.12. Raskauskiloja on vielä kymmenisen jäljellä. Kuopus on vasta 3 kk, mutta ajattelin näin alkuun kiinnittää huomiota lähinnä liikuntaan ja vähentää herkkujen syömistä. Se luultavasti tehoaa. Minulle on kaikissa kolmessa raskaudessa tullut painoa n. 20 kg. Aiemminkin olen päässyt ylimääräisistä eroon alle vuodessa, enkä nytkään aio uusia vaatevarastoa.
Löytyykö muita innokkaita? Joko ois ryhmälle nimiehdotuksia?
Marja
Kommentit (30)
Kymppikerhossa minäkin olin mukana joskus pari vuotta sitten, edellisen raskauden jälkeen. Nimimerkkisi olikin sieltä tuttu. Itse sain tosiaan silloin edellisen raskauden kilot hävitettyää, mutta nyt on taas uusi urakka edessä.
Marja
voisin myös ilmoittautua mukaan! 10kg on kanssa jäänyt raskauksien jälkeen, ja viimeisestä on jo 3v.! mutta nyt otan itseäni niskasta kiinni, ja ajattelin että onnistuu paremmin kun kirjoittelen tänne, ihan puhtaasti ruokavaliota muuttamalla ja saunaoluen pois jättämisellä ajattelin kokeilla. :D
Kymmenisen kiloa pitäisi pudottaa. Jotenkin se on ollut tosi vaikeaa viimeisen lapsen jälkeen..joka myös mulla on kohta 3v. Nyt on aika ottaa itseään niskasta kiinni. Ajattelin aloittaa tästä päivästä alkaen kevyesti, vuodenvaihteen jälkeen sitten järeämmin liikunnan lisäämisellä, makeita herkkuja vähentämällä ja töissä syömisen minimoimisella. On se ennenkin onnistunut, pitää onnistua nytkin!!
Eli nimiehdotukset ja punnituspäivä pitäisi varmaan sopia. Ja ei kun toisia tsemppaamaan.
Itselläni on tuo painonvartioiden cd romppu, joten pisteitä ajattelin taas laskeskella. Ongelmani on vain aina tuo, että into hiipuu muutaman viikon jälkeen ja sitten harmittaa. Syksyllä sain taas pois 83kg:sta 78kg:oon, mutta joulun myöstä vaaka näyttää taas 80kg ja tavoitteena 70 alitus.
Käyn myös säännöllisesti jumpassa 2-3kertaa viikossa ja kertoja en juuri pysty lisäämään, kun ei aika 4:n lapsen työssäkäyvänä äitinä enempään riitä. Ruokavalota siis pitäisi muokata.
että muitakin on lähdössä mukaan. Marjalle: Minäkin mietin, että oletkohan sinä se sama Marja, joka jäi vauvaa odottamaan edellisestä kymppikerhosta. Onnea kovasti vauvasta ja ihanaa vauva-aikaa. Minä olen aina lihonut reippaasti odotusaikana, mutta laihtunut entiselleen imetysaikana. Nämä ylimääräiset kymmenen kiloa alkoivat hiipiä, kun lopetin nuorimmaisen imetyksen kolmisen vuotta sitten.
Sopisiko punnituspäiväksi perjantai? Vai tiistai? Minulle kyllä käy mikä päivä tahansa. Nutrailen tässä toista päivää. Olo on tosi hyvä ja laihduttaminen näin tuntuu helpolta ja minulle sopivalta.
täällä myös yksi innokas kymmenen kilon pudottaja! Raskauskiloja toisesta lapsesta juurikin tuo 10 jäljellä. Lapsikin jo kohta 2 v., joten sen puoleen olisi aika päästä tästä vauvamasusta eroon (tai ei kai se enää ennalleen palaa, mutta jos nyt edes menisi vanhat vaatteet päälle...). Kuukauden verran olen suunnitellut, että aloitan vuoden 2 vko nutrilett-kuurilla, koska tämän vuoden paino on kyllä tippunut koko ajan, mutta äärimmäisen hitaasti. Kiva oli huomata Ksenja, että samassa veneessä ollaan ja sinullakin nutraus menossa ja hyvällä mallilla! Pitäisiköhän minunkin aloittaa ennen vuoden vaihdetta, vielä kerkeäisi... Tarkoitus on olla vuodenvaihde ihan vaan oman perheen kesken, joten sen puoleen aloitus jo nyt voisi onnistua ilman säätöjä. Tuon 2 vko kuurin jälkeen on tarkoitus jatkaa kevyemmin syöden.
Minulle sopii mikä vaan punnituspäiväksi.
lisbe
eli vanhasta kymppikerhosta titsi on nyt emmanaiti.
Ja uusi urakka on siis myös edessa.
Viimeks piti tytön (01/07) jättämiä kiloja karistaa, nyt pitaisi pojan (07/08) jättämistä kiloista eroon päästä. Kymmenen kiloa enemman painan kuin ennen raskauksia, siina siis tavoite.
Punnituspäiväksi minulle sopisi parhaiten maanantai, mut muutkin päivät hyvin sopii. Aloitan urakan vasta uuden vuoden jälkeen, nyt ollaan vielä lomaa viettämässä.
ps. Onnea Marjalle vauvasta!!
Ja aloitetaan punnitus heti 1.1.09 vai onko torstai huono päivä?
Aloittelen vuoden vaihteen jälkeen. Alkuun pitäisi saada kunnon rutistus ennen helmikuista lomareissua... Nutrilettia tms. olen ajatellut ja yhden paketin jo syksyllä ostinkin, mutta se oli niin kamalan pahaa (jotain kanakeittoa joka maistui pelkälle jauholle) etten pystynyt syömään. Sekö niiden idea onkin vai onko noita laihdutusruokia oikeasti hyvänkin makuisia? :-)
Niin, olin siis syksyllä mukana kilokeijuissa, mutta siellä vietetään nyt joululomaa...
Minä olen molempien raskauksien jälkeen päässyt takaisin lähtöpainoon, mutta tämän tokan (06/06) jälkeen on salakavalasti tullut lisää 5 kg... Ja ennen esikoista tuli vuodessa sellainen 7 kg, suruun syödessä, kun raskautuminen ei onnistunutkaan niin nopeasti kuin olin pilvilinnoissani kuvitellut :) Jotenka jos tästä saisi sen 10 kg pois, niin olisin melkeinpä häiden aikaisissa mitoissa ja huipputyytyväinen!
Minä aloittelin jo eilen. Metodina herkuttelu viikonloppuun ja liikuntaa tilalle. Herkkuja menee nykyisin melkein joka päivä ja liikuntaa on naurettavan vähän.
Punnituspäiväksi sopii mikä vaan.
Lähtö: 64 kg, tavoite 54 kg ja pituus 157 cm. Ja mullakin on tarkoitus aluksi rypistää, kun on helmikuussa etelänreissu tiedossa :)
No niin, mukavastihan meitä taitaa olla. Nimeksi kelpaa minunkin puolestani esim. tuo Kymppikerho-09. Punnituspäiväksi ehdottaisin ma, ti tai to. Mitäs olette mieltä?
Sitten oma lähtötilanne ja tavoite. Tänään aamulla painoa oli 76 kg, tavoite 66 kg. Pituus 170 cm. Vyötärön aion mitata, vaikka kyllä hirvittääkin, mutta ensin täytyy löytää mittanauha. Ja eka välitavoite on 72 kg, kun se taitaa juuri ja juuri olla jo normaalipainon puolella.
Voidaan tehdä ehkä jossain vaiheessa meistä mukana olevista jotain listaakin.
Marja
Aamulla mittailin lähtölukemat: pituutta löytyy 175, lähtöpaino 85, ja tavoitteena olisi siis 75, tai oikeastaan sen alle pääseminen. Ensimmäinen etappi olisi päästä alle 80:n. Toivoisin sen onnistuvan kohtalaisen helposti, koska juuri joulun aluspäivinä paino alkoi 82:lla, eli jouluherkutteluista lienee tullut jonkun verran turvotusta. Huomenna aloitan nutrauksen. Ostin metsämarjalta maistuva paketin, ja tänään haen vielä suklaisen. Viime kesänä käytin yhden paketin tuota suklaalta maistuvaa, ja se oli ihan ok minun makuun. Yhdestä annoksesta tuli myös ihan ok olo, eli se selvästi jopa täytti jonkin verran. Kanakeittoa en varmaan uskalla ostaa, jotenkin luulen etten sitä pystyisi juomaan... Jos nuo makeammat rupeaa kovasti tökkimään, taidan kokeilla sitten "maukasta kasviskeittoa".
Tänään jo yritän syodä vähän kevyemmin, ja huomenna aloitan sitten oikein toden teolla. Yritys siis mennä 2 vko pelkällä nutrauksella (+ ainkin porkkanaa ja kurkkua aion syödä siinä sivussa + kahvissa rasvatonta maitoa). Sen jälkeen, jos hyvin menee ja nutrilett maistuu, otan yhden aterian normiruokaa kerralla ruokavalioon, ja vähennän sitä mukaa pussien määrää. No joo, suuret on suunnitelmat, ensin kannattanee keskittyä nyt kunnolla tuohon kahteen viikkoon ja saada se toimimaan!! Kiva että mukana on muitakin nutraajia!
Punnituspäiväksi sopii tosiaan mikä vaan. Maanantai olisi siinä mielessä motivoiva, että viikonloppuisin pitäisi pitää se mielessä, eikä voisi ylenmäärin sortua herkutteluun.
Tänään vaaka näytti jo 81kg. Kiitos eilisten nakkien, perunasalaatin ja sipsien. Nyt on pakko rykäistä. Huomenna käyn ensimmäiseksi ostamassa digitaalisen vaa'an ja kasan kevyttä syötävää jääkaappiin ja sit lähtee.
Nyt on vain sellainen vanhanaikainen vaaka, joka näyttää vain kilon tarkkuudella, joten eihän se edes motivoi, kun ei juuri lukemat punnitusten välillä liiku. Digitaalinen sentään näyttää esim. 500g pudotuksen ja varmasti motivoi enemmän.
Eli ei muuta kun mitat pinoon. Minulle sopii mikä vain punnituspäivä, mutta huomiseen menee ennen kuin saan tarkan vaa'an. Aloitetaanko siis maanantaina. Eka kuka ehtii laittaa 10 kerhon ensimmäisen virallisen viikoon käyntiin. Laitetaanko aloituspaino ja tavoite, sekä vyötärönympärys?
vai aloitetaanko jo huomenna punnitus, tai tänään?että ei pitkitetä viikonlopun yli, tulee vaan tekosyy syödä, meilläkin vaan tuommoinen vanhanaikainen vaaka...mutta sillä kyllä ajattelin pärjätä.
osa on tainnut jo aloittaakin, mutta muutama taisi toivoa, että aloitettaisiin puntarilla käynti vasta maanantaina. Minulle tosiaan ihan sama, haluan vain eka sen uuden vaa'an.
Raskauskiloja ei ole, pienin jo pian 5v, mutta ylimääräisiä kiloja kyllä..
Pituus 160cm, paino tänään 72kg ja tavoite 60kg. Torstai sopii punnituspäiväksi hyvin minullekin..
Lähden myös mielelläni mukaan ryhmään! Alkutavoite ois se 10 kiloa, enempikin saisi lähteä. Punnituspäiväksi sopii mikä vain. Katsotaan kuka ehtii ensin laittamaan ryhmän pystyyn esim. heti huomenna! :D
Siis tavoitteena 15kg ja ihan perustyylillä mennään, vähemmän herkkuja ja enemmän liikuntaa. Lähtötilanne 72kg. Vauva on jo 7kk, ennen uutta raskautta pitäis saada entiset pois. Painan nyt melkein saman verran kuin viimeisilläni :(
Minulla on pudotettavaa 10-15 kiloa, kymmenen kiloa olisi jo hieno tulosa. Tänään aloittelin Nutrilet-kuurin, joten sinuun verrattuna minulla on vähän järemmät menetelmät ainakin alussa. Kokeilen nyt Nutriletia, kun muu ei ole tepsinyt eikä minulla ole aikaa ihan hirveästi päätä vaivata ja suunnitella ruokia.
Ja kymppikerhossa olen tainnut joskus aikaisemminkin olla mukana! Toki muukin nimi sopii.
Ksenja []