hei sovin tänään työajan lyhennyksestä 6 tuntiin /pvä
ekaluokkalaisen äiti...
olen ylpeä itsestäni, ei ollu helppo luopua rahasta
Kommentit (19)
tietoisesti maksoin alkuvuoden isompaa vero%,niin nyt jään vain 50€ miinukselle.
Ihanaa lähteä klo14, kun muut jää vielä niille viimeisille kitutunneille :)
mulla EI Ollut mitään "ylimääräistä" eli joudutaan laskeen muutkin asiat tarkemmin kuin että rupeanko pitämään rakennekynsiä...
ja, joo, ura-asiatkin mietityttää
ei ollut helppoa
mutta uskon että tein oikein, on hyvä olo ja mieli
Ymmärrän pähkäilyt rahan ja uran kannalta, meillä ainakin on turha haaveilla etenemisestä niin kauan, kun tekee vajaata viikkoa... Nyt teen 4 päivän viikkoja, vuoden päästä aloitan 6 tunnin päivät. Uralla etenemisen aika on sitten joskus, kun kuopus on 3:lla luokalla. Eli 2015.
haluan olla hyvällä miellellä enkä joku kölin alta vedetty ihmisraato iltaisin
oikeestihan "downshiftaaminen" tosi trendikästä
joo. Mulle pudotusta olisi tullut lähes 300€ netto joten jouduin luopumaan ajatuksesta. Kun vielä työmatkoihin menee 45min olisimme joka tapauksessa joutuneet laittamaan lapsen sekä aamuhoitoon (7.15-9.00) että iltapäiväkerhoon (13-15.15), hintaa lähes 200€/kk. Jos niistä olisi voinut luopua niin olisi ollutkin ehkä mahdollista. Eipä tuo pari tuntia taida paljoa lasta lohduttaa!
6 tuntiset, saatteko te sisällyttää siihen ruokisen? Meillä ainakin luki ohjeissa että EI sisällä ruokatuntia. Todellisuudessa lyhennystä tuleekin vain 1,5h jos käy syömässä.
Olen varma, että osoittautuu hyväksi ratkaisuksi!!
ap:lla tuli kanssa ylikin ton netto takkiin...ns. sijoitus lasten tulevaisuuteen. toisaalta hassua, kun nyt on ihan ok liksa, on luopuminen vaikeempaa vaikka käteen jää enemmän kuin ennen kun olin huonommalla palkalla lasten ollessa pieniä
Mun työnantaja suostui siihen että on liukumat edelleen käytössä vaikka olenkin 80%, mies vie lapset aamulla joten voin lähteä aikasin ja palata aikasin
Yritä neuvotella liukumasta, liukumat voi olla työnantajankin etu, voi vähän jouistaa työtilanteen mukaan
Oletteko varmoja, että olette laskeneet nettovaikutuksen oikein?
olen laskenut kaikki ekseliin, iltapäiväkerhomaksut, verot, ym ym
olen laskenut kaikki ekseliin, iltapäiväkerhomaksut, verot, ym ym
niin voisin toteuttaa saman kuin sinä ap.
Mutta ei, pätkiä pätkän perään :´´(
Ei tosin saada Kelalta mitään, koska meillä eskarilainen ja 4-vuotias :(
Mutta kyllä pidemmät viikonloput ovat sen arvoisia!
poika meni ekalle ja lyhensin toimistotyöajan 30:een tuntiin, joka vielä oikeuttaa siihen Kelan tukeen. Palkka on muutenkin pieni ja nyt taas vähenee, mutta oikeasti on pakko satsata omaankin jaksamiseen. Nuorempi on vasta 3 vee. Tein aikaisemmin 4-päiväistä viikkoa, joka sekin oli kiva. Kelasta saa verojen jälkeen 56€ käteen. Parempi sekin kuin ei mitään!
- alle kolmevuotiaita
- eka- tai tokaluokkalaisia
Kun itse pohdin 4-päiväistä, tuli mieleen seuraavia:
*vapaa päivä kannattaa valita niin, ettei satu arkipyhiä niille päiville = päivää ei voi korvata
*jos irtisanotaan, irtisanomispalkkakin vain 80%
jää enemmän käteen kuin 50e. kelan tukia verotetaan kevyemmin kuin palkkatuloa. Vaikka kela periikin nyt 20% veroa niin veronpalautukset huomioiden todellinen verotus on noin 11% luokkaa.
Myös minä olen tehnyt nelipäiväistä ja nyt viisipäiväistä 30 tunnin viikkoa. Huono puoli on se, että teen samat työt lyhyemmässä ajassa ja pienemmällä palkalla. Täysipäiväisenäkin työtä on liikaa, joten ei helppo rasti lyhentää työaikaa.
että olen tosi onnekas, kun on hyvä ja mielenkiintoinen vakityö, (jota voi vielä lyhentää), reilu esimies ja mukava työyhteisö
että liian usein turhaan valitan ja olen tyytymätön töistä
sympatiani pätkätöissä sinnittelevälle,olen itsekin sen ajan elänyt joskus, ikävää jos sattuu lasten pienenä olemisen aikana