Tehokkaimmat migreenintappovinkit raskaanaolevalle
Kohta lähtee pää vaihtoon, ellei tämä migreeni ala helpottamaan... Viikon ajan on pää särkenyt, välillä enemmän, välillä vaan vähän taustalla jomottanut. Normaalisti saan migreenin talttumaan täsmälääkkeillä, mutta raskaana ollessa niitä ei saa käyttää. Pari Panadolia olen syönyt, mutta niistä ei ole apua. Edellisessä raskaudessa migreeni ei vaivannut ja tässä raskaudessa tää on eka kerta, mutta kovin pitkään tuntuu kestävän.
Nyt siis pyydänkin apua teiltä, rakkaat kanssakärsijät. Millä migreenin voisi saada talttumaan ilman lääkkeitä? Lepo, kylmä ja pimeä auttavat hetkeksi, mutta millä saada putki poikki?
Kommentit (12)
että et sairasta migreeniä.
se, että otan joka aamu yhden kofeiinitabletin. Ei ole sen jälkeen tarvinnut särkylääkettä ottaa. En juo kahvia tai colaa, joten kofeiinia ei tule muualta enkä tiedä, voiko niitä raskaana ollessa käyttää mutta pidä mielessä, jos raskauden jälkeen jatkuu.
ihan klassinen migreeni on kyseessä. Toki kärsin myös lihasjännityspäänsärystä mutta ne eroavat migreenikohtauksesta kuin yö päivästä.
se kofeiini -tapaus
että kofeiini voi auttaa särkyyn. Yhdellä ystävälläni oli sellainen kauhea kiputila (lääketieteellisestä toimenpiteesta johtuva, en viitsi yksilöidä), johon auttoi vain kofeiini.
Itsellä ei ole vastaavia kokemuksia, mutta uskon että voi toimia.
AP:lle sen verran kysymystä, että onko niskasi jumissa? Voi aiheuttaa migreeniä. Oletko kokeillut akupunktiota?
Tiedän että päätä voi joskus särkeä pitkään, mutta ainakin minulla migreeni kestää ihan maksimissaan vuorokauden ja on todella invalidisoiva särky.
Mutta niistä lääkkeistä: kysyin asiasta gyneltä ja hän sanoi, että tilapäisesti migreeniin voi ottaa ibuprofeenia (esim. Burana), paitsi loppuraskaudessa. Ja jos kipu on sietämätöntä, niin sitten pitäisi mennä päivystykseen, jossa annetaan jotain tujumpaa migreenin taltutukseen.
Toistaiseksi olen onneksi välttynyt migreeniltä (rv 12 ja koputan puuta)
Tosin syynä voi olla sekin, että se piristää ja siten parantaa oloa, kun muut vaikuttavat aineet vievät säryn. Kahvinjuonti jäi jo raskauden alussa, enkä muitakaan kofeiinituotteita ole nauttinut. Voishan sitä kokeilla kofeiinia pienillä määrillä.
Niskat on tosiaan jumissa ja olen huomannut sen olevan jossain yhteydessä migreeniin. Akupunktiota en ole kokeillut. Jotenkin arastelen ajatusta kokeilla sitä näin raskaana, mutta täytyykin ottaa aiheesta selvää, kiitokset vinkistä.
ap
Ja on ihan virallisesti diagnosoitu. Päivästä hieman riippuu millä tasolla se vaivaa, pahimmillaan se on invalidisoiva, mutta sitten on päiviä, kun se vain vähän muistuttelee itsestään taustalla. Tämä on suhteellisen lievä tapaus verrattuna niihin kohtauksiin, joita mulla yleensä on, mutta ilmeisesti hormonit vaikuttavat lieventävästi tjsp. Raskausaikana en aiemmin ole tästä kärsinyt ollenkaan, vaikka muuten niitä tulee useampi kohtaus vuodessa. Ja tavallisesti saan tämän migreeniputken katki täsmälääkkeillä, mutta nyt niitä en voi käyttää.
Burana ei auta ja Panacodiakin vältän viimeiseen asti. Siitä on joskus puhuttu lääkärin kanssa, mutta mielummin yritän ensin muita konsteja.
ap
Monilla auttaa akupunktio, jota voi käyttää lääkärin ohjauksessa myös migreenin aikana.
Mä selvisin ekassa raskaudessa max-annoksilla panacodia. Niillä ei lähtenyt migreeni, mutta toimintakyky säilyi.
Jos olisin sinä ap, mene lääkäriin ja selvitä tosiaan akupunktiovaihtoehto. Jos olet töissä, niin työterveydestä voit saada jopa lähetteen. Mä itse käyn mehiläisessä.
jos niskat on jumissa ehdotan hierontaa
Ota panadolia tarpeeksi, ainakin kaksi tablettia kerralla (2 x 500 mg)
Voit myös ottaa 1 x burana + 2 x panadol kerralla ja sitten lepoa
t. päänsärkypotilas
Jos migreeni antaa merkkejä itsestään ennen kuin iskee, eli sahalaitakuviota vilisee silmissä tai näkökenttä kapenee yms. niin särkylääke kannattaa ottaa heti. Itselläni tulee juuri noita näköoireita ja tunnistan ne helposti. Silloin minulla auttaa ihan 2 tablettia panadolia, yht. 1000 mg ja heti vaaka-asentoon. Jos en mene makuulle, saan pahan kohtauksen. ja todellakin, on kyse minuuteista, jos lääkkeen ottaa liian myöhään se ei auta ollenkaan.
normaalisti kestää 1-3päivää mutta itsellä kesti 3kk silloin kun diagnosoitiin. meni niin pahaksi että kroonistui tuo vaiva ja sain sitten estolääkityksen.
se, että otan joka aamu yhden kofeiinitabletin. Ei ole sen jälkeen tarvinnut särkylääkettä ottaa. En juo kahvia tai colaa, joten kofeiinia ei tule muualta enkä tiedä, voiko niitä raskaana ollessa käyttää mutta pidä mielessä, jos raskauden jälkeen jatkuu.