Rikollisuus periytyy, puukottajapojan äiti oli etsintäkuuluutettu
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009082410130491_uu.shtml
Poliisia puukottaneen 14-vuotiaan äiti oli etsintäkuulutettu
Maanantai 24.8.2009 klo 11.35
Siviilipukuisen miespoliisin pahoinpitelystä epäilty 14-vuotias poika yritti estää poliisia ottamasta kiinni etsintäkuulutettua äitiään.
Lue myös
14-vuotias puukotti poliisia kasvoihin
Siviilimallisella autolla liikkuneet virkapukuiset poliisit olivat pyytäneet naisen autosta ulos autostaan Alajärvellä lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.
Nainen oli kuitenkin hypännyt takaisin autoon ja aikonut lähteä liikkeelle. Vanhempi konstaapeli oli pyrkinyt estämään auton lähdön ja tavoitellut virta-avaimia auton virtalukosta.
Takapenkillä istunut naisen 14-vuotias poika löi puukolla naista estellyttä poliisimiestä. Lyönti osui poliisia kasvoille.
Juosten pakoon lähtenyt puukottaja saatiin kiinni heti ja autolla pakoon lähtenyt nainen myöhemmin.
Puukotuksen uhriksi joutunut poliisimies on saanut hoidon terveyskeskuksessa ja päässyt kotiin.
14-vuotias poika on otettu sosiaaliviranomaisten huostaan ja hänen äitinsä on pidätettynä.
IL
Mutta tässä taas nähdään, että lapsi rakastaa ja puolustaa äitiään, oli se sitten millainen tahansa. Jotenkin sydäntäsärkevää.