Mistä mä tiedän onko meillä flunssa vai sikainfluenssa?
Googletin oireet ja yllätys yllätys, kuulosti ihan flunssalta.
Itsellä kurkku arka,räkä valuu ja aivastuttaa, voimaton olo, paikkoja särkee, yöllä oksensin kun kulautin särkylääkkeet vissyllä alas. Kuumetta oli yöllä, nyt päivällä ei juurikaan, tosin olen puoli päivää pilkkinyt sängyssä tai sohvalla.
11kk neiti kuumeilee, lääkkeellä saa alas. syö huonosti mutta kuitenkin jotain ja juo hyvin, on väsynyt ja itkuinen, ja myös tosi räkäinen.
isosisko 4v aivastelee ja on räkäinen, eli tämän perusteella ajattelisin normi. flunssaa, mutta pienimmästä ajattelin kuitenkin huomenna soittaa ja kysyä neuvoa, kuuluu kuitenkin riskiryhmään.
Eipä olla juuri missään liikuttukkaan, enkä ole meidän kunnassa kuullut vielä yhdestäkään sikainfluenssa tapauksesta.
Meillä 4v alkoi eilen valittaa kurkkukipua, tänään yskinyt ja nenä valuu. Kovin on väsynyt. Mutta kuumetta ei ole - vielä? Tuleekohan se heti tai tuleeko välttämättä ollenkaan..? Toisaalta en murehdi niin kauaa jos ei oireet kummoisempia mutta mietityttää miten suhtautua jos 1v alkaa oireilla... Ja että pitääkö tässä nyt sitten varuiksi linnoittautua kotiin?