Kaupunkien lapset "aikuistuvat" maalaislapsia nopeammin?
Onko kukaan muu huomannut tätä ilmiötä omassa tuttavapiirissään, eli että tuntuu että pääkaupunkiseutulaiset tai eritoten kaupungissa asuvat lapset ovat lyhyemmän aikaa lapsia kuin maalla asuvat?
Itse asumme maalla ja moni 11-12 -vuotias tyttö leikkii vielä barbeilla, esim.
Toinen esimerkki on virpominen. Sukulaislapseni lopettivat sen jo 7-vuotiaina, "koska se on vain pikkulasten puuhaa". Omat lapseni meinaavat kyllä jatkaa virpomista tai trullausta vielä useampia vuosia, koko ala-asteiän ehkä. Näin tuntuvat lähes kaikki täällä "maalla" tekevän.
Sukulaispoikani, just täytti 9v, ei ole kuulemma enää aikoihin leikkinyt hiekkalaatikolla. No täällä käydessään kyllä, ihme ja kumma, leikki poikani kanssa hiekkakasalla. Mutta kuulemma kotona ei leiki, eikä kukaan samanikäisistäkään.
Onko tämä nyt vain joku oma huomio, vai lopettavatko kaupungissa tai pääkaupunkiseudulla asuvat yleensä aikaisemmin kuin esim. maaseudulla asuvat?
Niin, veljeni 12v ei missään nimessä enää suostu leikkimään serkkujensa (7v ja 9v) kanssa koska ovat niin "vauvoja". Sen sijaan erään tuttuni 12-v tytär (maalla asuva hänkin) kyllä leikkii vielä ihan mielellään nuorempienkin kanssa.
Onko muilla samoja havaintoja?
Kommentit (5)
Asuvat kerrostalossa keskellä kaupunkia. Eikä se piha siinä ole hirveän innostava leikkeihin, mun mielestä. Ei ihmekään että eivät enää alakoulussakaan leiki!!
Sen sijaan serkkuni lapset asuvat aivan ihanalla paikalla, järven rannalla. Iso piha jossa telmiä. Pyöräilevät, uivat, kiipeilevät puissa jne. Kyläkoulukin on keskellä metsää, innoittava ympäristö.
Minusta on kamalaa kun lapset ei saa olla lapsia!
olen opettanut sekä Helsingissä että ihan maalla. Maalla on sellaisia rentoja verkkarinuoria, Hesassa muodikkaita ja ahdistuneempia.Vaikka on kaupunkielämässä selvät plussansa myös:harrastuksia, kaverivaihtoehtoja,voi olla erilainen ilman että siihen kiinnitetään kauheasti huomiota.
Me asutaan lähiössä Helsingissä, kyllä ainakin omat ja naapuruston mukulat leikkivät vielä aika paljon. Meidän taloyhtiössä on paljon lapsia, menevät esim kirkkistä tai rofea ja polea. Tuollaisissa leikeissä on etuakin jos on paljon leikkijöitä. Monet pojat pelaavat katusählyä tai futista. Tytöt eivät ehkä niinkään pallottele, vaan omat koululaiset on usein jossain vakoilu- tai seikkailuleikissä.
Monet leikit saa at myös uusia muotoja. Täällä monet tekevät esim petsareilla eri "maailmoja" ja kuvaavat niitä. Samoin pikkuhepoilla tai Schleichin Bayala-sarjalla.
yleensä. Ympäristö vaikuttaa ja maalla suurin aikuistaja taitaa olla siirtyminen isoon kouluun yläkoulun alkaessa. Eihän ne lapset muuten yhdessä kesässä muutu leikkivistä touhuajista pihalla seisoviksi cooleksi (puhun nyt välituntikäyttäytymisestä). Kaupungissa jo alakoulussa ylemmät luokat matkivat isompien käytöstä.
Syytä en oikein tiedä. Perinne, vähemmän vaikutuksia muusta ympäristöstä? Ikkuna metsään päin?