Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kumman valitsisit?

Vierailija
13.08.2009 |

1.Menisit opiskelemaan amk-tutkintoa, ei välttämättä unelma-ammatti, mutta ihan ok. Se vaikuttaisi perheeseen niin, että toinen auto pitäisi myydä ja asua kerrostalossa.



2.Jatkaisit yrityksesi pitämistä tienaten noin 2000-5000e/kk. Jolloin olisi mahdollista muuttaa kerrostalokolmiosta omakotitaloon. Yrityksellä menee hyvin, mutta sekään ei välttämättä vastaa unelma-ammattia.



Lähtötilanteena on siis se, että on pari pientä lasta ja toimiva yritys. Lisäksi on koulupaikka, joka olisi mahdollista ottaa vastaan. Koulupaikka vastaa enemmän unelma-ammattia, mutta ei ehkä täysin. Yrityksen myyminen ei kummassakaan tilanteessa ole mahdollista. Jolloin opiskelu johtaa siihen, että yrityksen työt teetetään vieraalla työvoimalla, eikä tuloja jää omistajalle juurikaan.



Vaikea päättää, ja harkinta-aika alkaa käydä vähiin.. Mitä sinä tekisit?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

opiskelisin joskus myöhemmin, sitten kun lapset ovat isompia.

Vierailija
2/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos mahdollista, opiskelisin sivutoimisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai ehkä olisi, mutta sitten ei jäisi aikaa perheelle ollenkaan. Yrityksen kannalle itsekin olen kallistumassa. ap

Vierailija
4/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mietit? Ymmärrän jos se koulutus olisi sun kaikkien aikojen haava, mutta jos on vaan "ok" niin miksi ihmeessä lähtisit opiskelemaan?

Vierailija
5/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

entiseen malliin.

Vierailija
6/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että tunnen suurta alemmuutta siitä, että koulutustasoni on vain ylioppilas. Ja kyllä se koulutusala kiinnostaa, mutta ei ole kaikkien aikojen haave vaan yksi toinen ala. Sitä toista alaa en taas pysty opiskelemaan nyt. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

moni menestyvä ihminen ei ole korkeakouluja käynyt, kyllä voi menestyä ilmankin. Ymmärrän, että tuollainen voi vaivata kovastikin, mutta mieti että mitä hyötyä siitä on faktisesti että alat opiskelemaan, ja toisaalta mitä haittaa? Mieti järjellä, älä tunteella. Jos haluat sinne opiskelemaan ihan kamalasti niin mene, mutta sen pitää silloin olla sen arvoista, sun pitää todella haluta sitä, ei vaan paikata itsetuntoa!

Vierailija
8/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän sitä itsetuntoa paikata vain opiskelemalla, omasta itsestä se lähtee. Pitää todella vielä miettiä mitä haluan. Yrityksen jatkaminen on kuitenkin järkevin ratkaisu tässä tilanteessa. Jos järkeä pitää kuunnella.. ap

kiitos kaikille mielipiteistä tähän asti..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kyseessä olisi unelma-alasi, ala, jota oikeasti himoitset ja haluat oppia, kannustaisin sinua opiskelemaan, sillä minusta elämässä eivät taloudelliset arvot ole määrääviä, mutta miksi ihmeessä haluaisit perheenne talouden kustannuksella opiskelemaan alaa, joka on vain "ihan ok"? - Etenkin kun nykyinen työskikin on ihan ok?

Sen takia, että olisi muka jotenkin hienompaa sanoa olevansa joku amk-koulutuksen läpikäynyt kuin ylioppilas? Siis ihan tosissasiko olet? Miten ketään voi noin paljon kiinnostaa se, "mitä" on paperilla. Ja kuka oikeasti tänä päivänä edes arvottaa ihmisiä jonkun koulutuksen perusteella?



Enpä ole aiemmin tällaistakaan pulmaa kuullut! ("Mulla on kiva työ, jossa tienaan kivasti, enkä voi lähteä opiskelemaan unelma-alaani, mutta lähtisinköhän opiskelemaan jotain ihan mitä vaan, että en olisi pelkkä ylioppilas.")

Vierailija
10/10 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika moni, ainakin aaveella.. :)



Tottapuhuen kyse on varmaankin taustoistani.. Oma lähipiirini tuntuu arvostavan koulutusta hyvinkin paljon. Tai sitten ongelma on vain pääni sisällä :)ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi seitsemän