Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

rv 15 ja harjoitussuppareita? Kolmatta odotan. Normaalia?

Vierailija
03.08.2009 |


Aikaisemmissa raskauksissa ei ole ollut vielä tässä vaiheessa. Ei niitä nytkään paljoa ole, mutta parina iltana kyllä. Eivät ole kivuliaita.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odotan esikoisiani, siis kaksosia, rv 20 ja olen miettinyt, että miltä ne harjoitussupparit oikein tuntuu??? Siis kun eivät sinullakaan ole kivuliaita, niin mistä tiedät, että ne on supistuksia? Itselläni on muutaman kerran ollut selkä hetken aikaa kipeä ja sitten mennyt ohi, vatsan puolella ei ole sillä hetkellä tuntunut kummempia, voiko tullainen olla harjoitussupistus? Tästä on joitakin viikkoja jo aikaa.

Vierailija
2/5 |
03.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohtu supistelee kasvaessaan. Niitä ei aina edes huomaa.

Yleensä kohdun supistelu huomataan kun kohtu on iso ja raskautta hyvä aika takana, mutta sitä ennen kohtu supistelee.



Supistus on taas se kun lihas jännittyy.

Tee pari vatsalihasta, hauisliikettä niin siinä on supistus. Kohtu harjottelee kasvaessaan supistuksia. Lisäksi kun saa orgasmin.



Kohdun supistuksen huomaa kun se kovettuu.

Harjotussupistus on epäsäännöllinen, kivuton ja menee ohi pian, joskus asennon vaitaminenkin helpottaa.



Tunne taas saattaa olla selän tai vatsanpuolella tai niinkuin eräs mamma synnytyslaitoksella sanoi ettei tunne kipua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kipua ei näihin supistuksiin liity. Vatsa ikään kuin menee kramppiin hetkeksi.



T: Ap

Vierailija
4/5 |
03.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli supistuksia jo jostain rv 11 alkaen. Nimenomaan kohtu kovettui hetkeksi ja saattoi olla hetken epämiellyttävä (ei kivulias) olo. Näitä tuli usein aamulla, kun virtsarakko oli täysi. Lapsi syntyi ihan normaalisti pari päivää lasketun ajan jälkeen.

Vierailija
5/5 |
03.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kun odotin kolmattani, harjoitussupistukset alkoivat jo rv 10 ja rv 25 eteenpäin niitä tuli yli 20kertaa päivässä. Neuvolalääkärissä rv 26 ja 36 paikat olivat vielä kiinteät ja kiinni.

Neljännen kanssa sama juttu, mutta tämän viidennen kanssa supparit alkoivat vasta rv 15 ja tästä asti harjoitussuppareita tullut liikkeessä ja levossa melkein joka päivä(nyt rv 24) yli 30 kertaa.