G: Onko sinusta kivempi jos teille tulee vieraita vai mennä itse kylään?
Kommentit (11)
Olen kurkkua myöten täynnä ruoanlaittoa ja keittiössä seisomista, joten mieluummin kyläilen perheeni kanssa muiden luona tätä nykyä. Tarjoilu on luxusta, vaikka saisi vain kahvit kaupan keksien kanssa, koska sitä kahvia ei tarvitse itse keittää. Ja koska olen aina kotona, käyn mieluummin muiden luona.
Inhoan leipomista, siivoilua ja toisten lasten jälkien siivousta. Inhoan keksinmuruja sängynpeitteillä ja suklaasormenjälkiä tapeteissa. Inhoan hiekkaa ja soraa parketeilla ja pikkuautolla hakattuja reikiä seinissä. Inhoan rahanmenoa joka tulee vieraitten tarjoiluista. Itse olen hoitovapaalla ja mies lomautettiin keväällä joten tiukkaa on. Inhoan sitä kun vieraat istuu puoleen yöhön eikä pääse nukkumaan. Emme koskaan kutsu vieraita vaan kylästelemme itse. Meillä on yksi rauhallinen pikku tyttö joten meistä ei tule sotkua ja ääntä.
Lapsia on helpompi hallita omissa nurkissa eikä niiden kuljettamiseen paikasta toiseen, nukuttamisaikatauluineen jne. tarvitse uhrata niin paljon vaivaa.
Ja jos haluan, voin ottaa pari lasia viiniä kun ei tarvitse ajaa kotiin.
Mutta jostain syystä en osaa tuppautua kylään, mikä ilmeisesti nykyään on tavallista eli pitäisi osata sanoa, että voisimme tulla teille silloin ja silloin. Näin ollen vieraat käyvät yleensä meillä, joko kutsuttuina tai itse ovat itsensä kutsuneet. Mutta ehdottomasti kävisin mieluummin kylässä, sieltä voisi lähteä, kun huvittaa. Kotona kestittävät eivät aina ymmärrä, että voisivat jo lähteäkin.
välttyy siivoamiselta, kokkauksilta yms.
1. ei siivousta ;)
2. voi itse päättää milloin lähtee pois
Siivoaminen ei haittaa, leipominen ei haittaa, mutta se ettei saa itse päättää milloin kyläily päättyy, se on ahdistavaa. Jotkut vieraat ei tajua lähteä millään, kylästä pääsee pois silloin kuin itse haluaa. En osaa olla kotonani "kuin kotonani" jos täällä on vieraita.
että meille tulee vieraita. Tykkään laittaa ruokaa ja suunnitella, mitä tarjottaisiin.
Ehkä tämä ketju kertoo, miksi meillä käy enemmän vieraita kuin mitä me käymme muilla.
Musta molemmat on mukavia. Riippuu tietysti tilanteestakin, kun joskus koti pääsee vähän kaaokseen, niin silloin on kivempi lähteä kylään. Tosin jos sitten tulisi vieraita varten vähän siivottua, niin hyvähän sekin vain olisi.
ihmisistä on kiva mennä kylään, kun se on vaivatonta ja saa itse päättää kyläilyn pituuden. Onko ikinä käynyt mielessä, että te olette sitten vastapuolelle juuri ne, joista on vaivaa ja joiden toivoo ehkä jo lähtevän? Vai "ei, eihän meistä ole vaivaa, ja mehän lähdemme aina ajoissa!" Niin varmaan.
Olen huomannut, että jotkut käyvät vaikka 20 kertaa kylässä kutsumatta itse ja varmaan vaivattomuuden takia, mutta olisi kiva, jos se vaivattomuus olisi vastavuoroista.
Itse otan mieluummin vieraita vastaan kuin lähden kyläilemään, mutta silloin tällöin on mukava käydä myös kylässä. Silloin on vähän valjua, kun huomaa, että ne 20 kertaa kylässä olleet ovat naama pitkänä, kun ehdottaa, voitaisiinko tulla joskus heille.
tykkää mieluummin tulla meille kylään kuin toisinpäin. Johtuu osaksi varmaan siitä, että meillä on iso taloa, suuri piha ja näin lapsilla tilaa temmeltää täällä ollessa. Meillä myös lapsille "extraa" eli liukumäkeä, uima-allasta, iso trampoliini, marjapensaita, mansikkamaa, sisälläkin sisäkeinuja yms. ja lisäksi tietysti normaaleja leluja legoja, barbeja, autorataa jne. Myös omat lapset tykkää ehkä enemmän, että meille tulee vieraita kuin mennä itse kylään. Osassa kyläpaikoista on pienet tilat ja pitää olla tosi paljon paikoillaan ja hissuksiin. Osaavat kyllä käyttäytyä kun kylässä ollaan.
Välillä olis kivempi saada kutsuja muuallekin. Useimmiten kun ystävät soittaa että sopisko tulla meille kylään taas... Joskus osa jopa menee hämilleen kun ehdotan että josko me tultais vaikka ens viikolla heille, sopii se aina oikeastaan, mutta selkeästi iloisempia ovat kun kutsu tulee meillepäin.
Ehkä sitten ihmiset yleensä tykkää mieluummin kyläillä kuin kutsua muita kylään? Pääsee ehkä helpommalla...