Miksi ei saa ponnistaa silmät kiinni?
Ekassa synnytyksessä vitutti kun kätilö hoki koko ajan korvaan että "pidä silmät auki". Meni koko keskittyminen vituiksi ja sitten vielä toinen kätilö repi välilihaani alaspäin ja sattui ihan saatanasti ja se vie sitten voimat ponnistuksesta. Tässä toisessa synnytyksessä ponnistan silmät kiinni ja mun pilluani kätilö ei venyttele ennenkuin lapsi on kunnolla tulossa.
Kommentit (22)
Millä perusteella? Olen joskus kuullut, että silmien auki pitäminen auttaa, ettei menisi niin helposti tajuttomaksi?
No, kyllähän normaalisti jos oikein ponnistaa, niin silmät menee kiinni väkisinkin.
ponnistin. Yritä siinä sitten pitää väkisin luomia ylhäällä ja samalla ponnistaa alapäässä. Tällä kertaa en kuuntele kätilöä pätkääkään ja synnytän niinkuin itse haluan.
vaati koko ajan että pidä nyt ne silmät auki ja suu kiinni, kun ponnistin silmät kiinni ja jotain siinä puhisin. ei mitenkään hankalakaan ponnistusvaihe ollut, 10 min kesti. onneksi toisen lapsen kanssa sain rauhassa ponnistaa miten lystäsin
jos olisin saanut ähistää silmät kiinni, olisi lapsi taatusti tullut ilman imukuppia. ap
Musta se oli outoa! Olis ollut helpompi keskittää koko ponnistusvoima, jos olisi saanut pitää silmiä kiinni ja keskittyä vain ponnistamaan.
Imukuppisynnytykseksi se meni, koska vauvan sydänäänet romahti...
jos silmät kiinni saa ponnistukseen kunnolla voimaa.
En muista, oliko ponnistusvaiheessa silmät kiinni vai auki, mutta todennäköisesti kiinni aina ponnistamisen ajan. Eikä pysynyt suukaan kiinni. Musta nykyään yritetään liikaa yhtenäistää synnytystyylejä. Tietysti kätilön on vaikea tietää, millainen synnyttäjä on, mutta äitien intuitiiviseen synnyttämiseenkin pitäisi luottaa.
Kyllä minulla oli kummassakin synnytyksessä silmät enemmän kiinni kuin auki. Kätilöt vaan kyselivät välillä että onko kaikki hyvin. Kaipa ne haluaa nähdä välillä ne silmät aukikin, ehkä niistä sitten jotain näkee..? Mutta ei minua kyllä kielletty silmien kiinni pitämisestä.
kätilö kyseli vähän väliä onko kaikki ok kun makasin silmät kiinni fentanyylihuuruissa. Koska ei nähnyt silmiäni. Varmasti näkee silmistä jos jotain tapahtumassa.
Mutta tosi hassulta tuntuu että synnytyksessä pitäs silmät auki olla.
se to tajunnantason tarkkailu yksi tärkeä asia ... siksi ei silmiä kiinni...
Kysyin sitten tietysti, että miksi. Kätilö sanoi, "ettet pyörry". Aina välillä hänen piti muistuttaa, että "silmät auki", sitten lopussa aloin jo itsekin muistaa pitää auki. En muista, että se olis mitenkään erityisesti ärsyttänyt mua. Jotenkin se silmien sulkeminen, kun oikein kovaa ponnistaa, on kyllä luonnollinen reaktio. Taidan vessassakin sulkea silmäni, jos oikein ison hädän "työstäminen" on hankalaa....
kun alapäästä on jokaikinen suoni poikki...
kun puristaa silmät kiinni ja ponnistaa, koko naama jännittyy ja synnytystä seuraavana päivänä koko naama saattaa olla sinipunainen kun verisuonet katkeilee. Ei siis pelkät silmät. Jos taas kasvot ovat rennot (ts. silmät auki ponnistaessa) ei mustelmia tule naamaan. Ihan teidän kosmetiikasta se kätilö huolehtii :)
Jos synnytyksessä on pari kolme ponnistusta ei sillä ole väliä, mutta jos työnnät pari tuntia se jättää jälkensä.
kun puristaa silmät kiinni ja ponnistaa, koko naama jännittyy ja synnytystä seuraavana päivänä koko naama saattaa olla sinipunainen kun verisuonet katkeilee. Ei siis pelkät silmät. Jos taas kasvot ovat rennot (ts. silmät auki ponnistaessa) ei mustelmia tule naamaan. Ihan teidän kosmetiikasta se kätilö huolehtii :) Jos synnytyksessä on pari kolme ponnistusta ei sillä ole väliä, mutta jos työnnät pari tuntia se jättää jälkensä.
Mutta tämän (ja sen toisen) ketjun ap tuntuu olevan niin pirun itsepäinen, joten saakoon palkaksi mustan naaman! Buah hah hah haa!
kans kahdessa synnytyksessäni kummassakin kätilö hoki koko ajan, että ponnista silmät auki. Ärsytti suunnattomasti, koska helpompi oli keskittyä silmät kiinni. Onko toi ihan totta, että kasvot on rennot kun silmät auki, ja jotain tekemistä mustelmien kanssa?
valmennuksessa että ponnistuksesta vie voimaa jos jos puristaa täysillä silmiä kiinni, silmät auki sais voiman ohjattua sinne minne pitääkin...
Tiedä sitten. Mä kyllä oon ponnistanu molempia silmät kiinni. Eikä sitä oo mitenkään kommentoitu. tuntu et pystyy paremmin keskittyy olennaiseen ku on silmät kiinni.
Avasin kyl ponnistusten väleissä silmät ja ponnistuksissa oli voimaa...
kans kahdessa synnytyksessäni kummassakin kätilö hoki koko ajan, että ponnista silmät auki. Ärsytti suunnattomasti, koska helpompi oli keskittyä silmät kiinni. Onko toi ihan totta, että kasvot on rennot kun silmät auki, ja jotain tekemistä mustelmien kanssa?
Ensin puristat silmät kiinni ja "ponnistat". Miltä tuntuu kasvoissa? Sitten avaat silmät, pidätät hengitystä ja teet saman. Huomaatko eron?
neekeriäitiäänkään säikähdä. Ja kyllä se keskittyminen menee perseelleen jos pitää silmät auki ponnistaa. Kuka käskee silmiä lujasti kiinni puristaa? Nehän voi vain sulkea, jotta saa keskittymisrauhan.
niin aika hankala sitä on tajuttomana tehdä. Ihme sääntöjä.