polarn o pyret vs ticket to heaven
Kumpaa suosittelet, sekä syys-, että talvipuvuista?! Plussat ja miinukset?!
Kokemuksia myös pop:n windstopper fleece-takeista?
Saa suositella muitakin hyviä merkkejä!
Reimaa en enää osta!!!
Kommentit (14)
todella hintansa väärtejä. Kestäviä, nättejä, loistava hinta-laatu-suhde. Niille siis ääni!
ja pojalle popia. välikausi asuissa pop pesee ticketin mennen tullen.
Hengittääkö pop hyvin? Entä kestävyys? Meillä reiman talvihaalarit muutaman käyttökerran jälkeen polvista puhki..
mutta sora-jää-yhdsitelmässä konttaaminen, liukuminen pari kuukautta putkeen tuhoaa minkä vain kankaan.
Meillä on Ticketin turkoosi talvihaalari, karvareunuksellinen. Tytär käytti sitä ykkösenä 2 talvea, laski hiekassa peppumäkeä ja käveli pari tuntia loskasateessa eikä puku ollut edes kostea, puhumattakaan että kangas näyttää edelleen uudelta, eli hitustakaan kulumaa ei missään. Keväällä ostin pojalle Popin tummansinisen haalarin ja yllätys oli ikävä: sen piti olla veden pitävä mutta lahkeet ja hihat kastuvat ja peppu myös jos istuu hiekkiksellä vähänkin pitempään. Lisäksi kaikki lika ja hiekka näkyy tosi helposti ja puhdistus ei ole mikään pikku juttu. EN tiedä onko Popilla sitten eri laatuja ulkoiluvaatteissaan kuten Ticketillä, mutta näillä kokemuksilla en kyllä osta lapsilleni enää Polarn och pyretiä vaikka niiden ulkonäöst tykkään. Ja Ticketistä vielä, että meillä oli myös light rain set ja sekin oli aivan mahtava! Täysin veden ja tuulen pitävä ja mahtuu suunnilleen vaikka lompsaan taitettuna, eli kesällä oli helppo pitää sadevarusteet varalla mukana kun eivät vieneet tilaa.
asun pääkaupunkiseudulla, enkä ole koskaan nähnyt noita merkkejä missään.
kun mainitsit nuo ticketin eri materiaalit. ONko niissä jotain eroa esim just kestävyydellä?
Tarhan tädeille ei varsinkaan mennyt päälle, että siinä on laskettelukamoja vastaavat vesisuojaukset ja todella paljon kerroksia, ja loskakelillä päälle isketyt sadevarusteet tekivät pojan olosta helvetillisen. Piti lopulta pölliä lapsen sadekamat tarhasta, kun eivät millään uskoneet asiaa.
Ticket on minusta paljon rahaa kauniista puvusta. Vedenkesto ja kulutuksenkesto huonommat kuin Reimatecissa, ja esimerkiksi hanskat rispaantuvat alta aikayksikön.
Oma suosikkini on Reimatec+ tai jos ei niin välitä ulkonäöstä ja haluaa edullista, Jonathan.
asun pääkaupunkiseudulla, enkä ole koskaan nähnyt noita merkkejä missään.
ja Ticketiä mm. Stockmannilta ja monista lastenvaatemyymälöistä.
Mä tykkään Pop:in välikausihaalareista ja sitten Ticketin talvihaalareista. Popin housut on mun makuun ihan liian kalliita, mut takkeja on ollut useampikin välikausiversiona. Ticketin talvihaalarit vaan oli minusta ihanalla mitoituksella aikaisemmin (lue: pitkä selkämitta), mutta viime talvena menivät senkin pilaamaan), mutta nyt ei nekään enää kelpaa meille.
Talvitakeissa meillä on ollut hyvin paljon Popin takkeja muistuttavia Fixin takkeja, siis teipatut saumat ja irroitettava fleece. TOSI lämpimiä takkeja.
Niin ja windstoppereita meidän perheessä on ollut jo varmaan 7, ihan loistavia. Raahasin niitä jo Tukholmasta silloin kuin Pop:in liikettä ei ollut Suomessa.
Reimalla on ollut paljon hyviä haalareita, mutta Reimatec, joka on se lippulaiva, ei taas minusta ole mistään kotoisin. Aikaisemmat Peuharit ainakin oli loistavia ja viime aikoina ne Kiddot on näyttäneet hyviltä, niistä tosin ei ole vielä kokemusta.
Ticketin välikausivaatteet ei mua vakuuta. On meilläkin ollut takki + housut yhdistelmiä, mutta ovat kesällä ihania ja notkeita, mut ei kovin kestäviä. Hyviä ja kestäviä on löytynyt sitten ihan vaikka Lassielta (Lassietec tai g-tech), samoin Jonathanin ja Remun perusvaatteet on hyviä. Jotenkin Jonathanin tähtimallisto on minusta turhan jäykkä, joten jos saumojen ei tartte välttämättä olla teipattuja, niin Jonathanin perusmallit on olleet hyviä.
Täytyy sanoa että Po.p:in ulkovaatteet hakkaavat ticketin laadun mennen tullen, myöskin ulkonäöllisesti omasta mielestäni kivemman näköisiä.
Eli talvikamppeissa karvareunuksiset baggie- haalarit ovat sellaista jäykempää, tukevan tuntuista materiaalia josta lika lähtee helposti. Edullisemmat haalarit ovat pehmeämmän ja huokoisemman tuntuisia eikä niissä ole karvaa. Maksoin eidän haalarista 149e ja se on tosiaa palvellut jo yhdellä lapsella 2 talvea ja toisella yhden talven, ensi talvenakin tulee vielä olemaan tarhassa ykköshaalari. Mitään käytön jälkiä ei näy ja lapseni ovat todella liikkuvaisia.
Lennen uskollinen käyttäjä.