Onko ihan tyhmää lähteä Lontooseen, kun on tämä sika-influenssaepidemia?
Meillä on jo matka varattu ja osittain maksettu, mutta vähän kyllä pelottaa lähteä, kun Britanniassa on niitä tartuntoja ja kuolemia ollut. Ei kai matkavakuutus korvaa, jos matkan peruu tuon sika-influenssan uhan takia?
Kommentit (12)
viime viikko oltiin Lontoossa koko perhe ja terveitä ollaan edelleen. Minä en halunnut perua ja menettää isoja rahasummia, kun oli liput joita ei voinut siirtää.
AH1N1 on jo kierroksella joten ihan sama menettekö vai ette.
Kyllä se tauti tulee jos on tullakseen.
Miksi mennä Lontooseen tai mihinkään kun lentokone voi pudota, voi tulla terrori-isku tai muu onnettomuus. Tai syöpä.
koko sikaflunssa mielessäkään. Nyt on kyllä joku flunssa tulossa, saapa nähdä alkaako kohta röhkintä.
Minä olen lähdössä perhelomalle Lontooseen, enkä mieti hetkeäkään peruttaisiinko matka. Kyllä sen taudin voi saada vaikka lähikaupassa. Jos tulee, niin tulee, luultavasti oliskin parempi sairastaa se nyt, kun se on vielä lievä, eikä syksyllä kun ei ole enäää tavallisen influenssan luokkaa..
on kolmantena tautitilastossa talla hetkella meksikon ja usa:n jalkeen. etta onhan se riski varmaan hieman isompi saada se lontoossa kuin suomessa. en oikein osaa sanoa peruisinko matkan, en varmaan kun se olisi jo maksettu. varmaan koittasin pesta kasia tavallista enemman. toisaalta jossain metrossa on niin lahella toisia etta pisaratartuntana sen varmaan saa.
siellähän suattoo joku tulla pyssynkansa vastoon ja ampua vaan.
Vanhempi lapsi kouluikainen ja meidankin koulussa on ollut jo pari tapausta.Kolu pysynyt auki koko ajan.Luulenpa etta ei loydy koulua missa tautia ei ole ollut...Elama jatkuu normaaliin tapaan.Kasien pesusta huolehditaan mutta sita on kylla tehty ennen tata influenssaakin.
Tauti on nyt levinnyt Suomeenkin ja tuntuu leviavan sen verran nopeasti/helposti etta eikohan se siellakin ala levita vahan joka suuntaan.Karkuun sita ei paase eristaytymalla kotiin koska tama ei ole viikossa ohi!
jos voisi, mutta ainakaan niitä 400 euroa, jotka lentoihin meni, ei saa takaisin. Luin tuossa eri viranomaistiedotteita ja matkustelua ainakin noihin tiettyihin maihin (joihin Iso-Britanniakin kuuluu) käskettiin välttämään. Lähinnä mua hirvittää se, että Iso-Britanniassa on jo 4 ihmistä kuollut kyseiseen tautiin =(
Käsiä pesen täällä koti-Suomessakin ahkerasti ja otetaan tuonne matkalle mukaan desinfioimisaineet, mutta pisaratartuntana sen voi kyllä helposti saada jo vaikka lentokoneessa tai viimeistään jossain metrossa, ruuhkassa tms. Eniten huolestuttaa, jos tartetaan sitä sitten tietämättämme lapsiin. Täytyypä huomenna kaivaa noi Tapiolan matkavakuutuspaperit esiin ja lukea mitä se sanoo tuollaisesta epidemiasta. Ei kyllä varmaan korvaa mitään, jos itse vaan päätetään, ettei lähdetä...
Kolut loppuu taalla viikon paasta ja tiedan taalta MONIA Suomalais perheita jotka lahtevat sinne kesaloman viettoon,me mukaan luettuna.
Ei taideta olla kovin tervetulleita...
kun lehdissä ei tilastoida näitä kaiken maan A-viruksia ja muita mitä suomessakin jyllää joka vuosi tuhansilla aikuisilla, lapsilla ja vanhuksilla..niin monta niihin kuolee vuodessa, enemän kuin tähän sikaan ;)
Tai saatikka se iso mörkö tubi joka riehuu meidän rajanaapurin vankiloissa, se kun lähtee vankien mukana leviämään ulospäin, niin hei hei naapuri maan ja suomen kansasta iso osa ;) Tuosta naapuri maan tubista pitäisi puhua 10000krt enemän, mutta ei, siitä vaietaan täysin mikä ongelma siellä kytee, ja on eri tubi kantaa mitä ennen jne..
Et enemän pelkään lomailla tuonne rajan taakse kuin muualle. Tiiä kuka siel vapautunut ja levittää jne..
Kyllä alkuperäisen kirjoittajan on varmaan viisainta pysyä kotona, jos asian ajatteleminen tuottaa jo noin paljon tuskaa. Lontoossa asuvana väittäisin, ettei influenssa todellakaan ole kaupungin vaarallisin asia, joka teitä voi matkan aikana uhata. Jos päätätte matkaan kuitenkin lähteä, niin toivottavasti ette pilaa sitä liialla murehtimisella :)
Varsinkin tulomatkalla koneessa harmittaisi. Enpä tiedä. Mieti, miten saisit rahoja takaisin ainakin osittain.