Hääkutsukortista!
Olemme menossa mieheni kanssa muutamnan kuukausen päästä naimisiin. vihkiminen tapahtuu maistraatissa perjantai päivänä 2 todistajan läsnäollessa. Varsinainen hääjuhlakin on pienimuotoinen ja pidämme sen kotonamme lauantaina. Tarjolla on kahvia,kakka,voileipäkakkua shamppanjaa yms. Mietin että mitä kirjottaa hääkutsuun? niin että ihmiset ymmärtävät millaisesta juhlasta on kyse... jas ettei itse vihkimiseen tulla... osaako joku auttaa? :)
Kommentit (3)
Laitatte hääkutsuun juhlakahvit juodaan kotonamme kello se ja se, joten eivätköhän ymmärrä minkälainen juhla on kyseessä. Vihkimisestä laitatte jotain maistraatista, ettekä ilmoita kellon aikoja tms, niin ei kukaan tule kuokkimaan.
- vihkiytymistänne.
Siis kutsu heidät VAIN siihen "juhlatilaisuuteen"
juhlistamaan vihkiytymistänne.
Missä ja milloin juhlat alkavat.
Älä ilmoita vihkimisen ajankohtaa/paikkaa.
suurinpiirtein näin: Sanomme toisillemme tahdomme perjantaina 11.11.11, juhlimme iloista tapahtumamme kanssanne 12.11.11 Kotonamme. Toivotamme teidät tervetulleiksi klo 15.00 alkaen.
anna ja ville